Gliwice: ośrodek onkologiczny będzie badał próbki na obecność koronawirusa
Narodowy Instytut Onkologii oddział w Gliwicach uruchomił możliwość przeprowadzania badań molekularnych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Z trzydziestu analiz dziś przeprowadzonych - trzy dały wynik pozytywny.
Gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii włącza się do walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i uruchamia w laboratorium Pracowni Badań Molekularnych Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej możliwość analizy próbek pobranych od pacjentów podejrzeniem COVID19. W badaniach wykorzystane zostaną dwa aparaty do amplifikacji kwasu nukleinowego oraz do automatycznej izolacji, a także urządzenia zamówione w Korei. Obecne moce laboratorium pozwalają na zbadanie od 70 do 80 próbek na dobę.

"W piątek spodziewamy się dostawy dwóch kolejnych aparatów, które dotrą do nas z Korei. Po ich uruchomieniu liczba wykonywanych badań może wzrosnąć do około 200 na dobę"- poinformował prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Warto podkreślić, że gliwicka placówka na zakup obu urządzeń i 10 tys. koreańskich testów przeznaczyło ok. 1,5 mln zł z własnych środków.
Zbadają próbki ze śląskich szpitali
Jak informuje placówka, próbki kierowane do Gliwic pochodzić mają docelowo z czterech śląskich tzw. jednoimiennych szpitali, przekształconych w szpitale zakaźne: Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, Magrezu Szpitala Wojewódzkiego w Tychach, Szpitala Rejonowego im. Dr. Rostka w Raciborzu oraz Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.
"Obecnie mamy do dyspozycji 300 testów, które przekazała nam Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, oraz 600 własnych, koreańskich, zakupionych z budżetu naszego szpitala"– poinformowała dr n. med. Jolanta Mrochem-Kwarciak, kierownik Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej.
Pacjenci onkologiczni będą bezpieczni
Centrum onkologii zapewnia jednocześnie, że uruchamiając możliwość badania próbek na obecność koronawirusa dopełnił wszystkich procedur bezpieczeństwa. Pracownia, w której badane są próbki, ma oddzielne wejście, a materiał przekazywany do analiz jest dostarczany w specjalnych szczelnych pojemnikach. Dodatkowo, aby w pełni zabezpieczyć pacjentów onkologicznych i personel, placówka zdecydowała o zorganizowaniu odrębnego parkingu dla kurierów dostarczających próbki ze szpitali zakaźnych.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAR