GIOŚ: Uwaga na smog na południu kraju
W województwach małopolskim, śląskim i podkarpackim w czwartek rano odnotowano złą i bardzo złą jakość powietrza - poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
„W kilku miejscowościach, szczególnie na południu kraju - w woj. małopolskim, z wyłączeniem Zakopanego, oraz w woj. podkarpackim i śląskim - stacje monitoringu jakości powietrza odnotowały w czwartek rano wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym" - powiedziała dr Barbara Toczko, naczelnik w Departamencie Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Bardzo złą lub złą jakość powietrza zanotowano także w Dębicy i w Bielsku-Białej, Żywcu, Ustroniu (woj. śląskie) oraz w Nowym Sączu (woj. małopolskie).
W Warszawie stan powietrza jest umiarkowany, a w Krakowie, Nowym Targu i Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie) - dostateczny. W Rzeszowie - umiarkowany, a w Mielcu i Jarosławiu (woj. podkarpackie) - dostateczny.
Dostateczny poziom jakości powietrza oznacza, że zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci. GIOŚ zaleca w tym przypadku rozważenie ograniczenia aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli wymaga ona długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym.
W 2016 r. smog był odpowiedzialny za 15 tys. zgonów na terenach miejskich i za niemal 4 tys. na terenach wiejskich. Próba monetyzacji tego wskaźnika śmiertelności daje kwotę od 12,8 do 30 mld euro w postaci zewnętrznych skutków zdrowotnych, czyli kosztów leczenia ponoszonych przez rodziny chorych i publicznego płatnika.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Smog - wyzwanie naszych czasów
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP