Gdzie powstaną szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19 [AKTUALIZACJA]
aktualizacja: 03-11-2020, 14:20
We wszystkich województwach określono lokalizację szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. Na Stadionie Narodowym w Warszawie już otwarto taki szpital. Niebawem znajdą się one także m.in. w obiektach Targów Lublin, Hali Expo w Łodzi, a także w Ciechocinku.
19 października 2020 r. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że resort przygotowuje koncepcję szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19 w miastach wojewódzkich. Szpitale tymczasowe mają dopełnić istniejącą infrastrukturę w zakresie zwiększenia dostępności łóżek.

CZYTAJ TEŻ: COVID-19 w Polsce: liczba zakażeń koronawirusem i zgonów [AKTUALIZACJA]
Gdzie powstaną szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19?
Lokalizacje szpitali tymczasowych w Polsce ⬇️ pic.twitter.com/D7g2aGe86G
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 29, 2020
29 października Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że na Dolnym Śląsku miejscem szpitala tymczasowego będzie Terminal Hotelu Centrum Konferencyjne, przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu.
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz powiedział, że szpitalu tymczasowym, który powstanie na bazie Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku przy ul. Wojska Polskiego 5, docelowo będzie 250 łóżek, w tym 150 miejsc tlenowych i około 70 respiratorów.
W województwie lubelskim szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 powstanie w obiektach Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie.
Wojewoda Lubelski Lech Sprawka poinformował, że "ma on mieć około 380 łóżek, w tym 80 z respiratorami". "To wstępne uzgodnienia, trwają prace nad szczegółową koncepcją" - zaznaczył. Dodał, że już się na to zgodzili główni udziałowcy spółki, czyli Targi Poznańskie, a także samorządy Lublina i województwa lubelskiego.
Szpital tymczasowy dla województwa lubuskiego ze 170 łóżkami (w tym 25 respiratorowymi) zostanie zorganizowany do końca listopada 2020 r. w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze przy ul. Zyty 26.
W razie potrzeby są też plany organizacji tymczasowej lecznicy w hali sportowej w Zielonej Górze - poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.
Obecnie trwają prace nad przystosowaniem łódzkiej hali Expo przy al. Politechniki 4 w Łodzi na potrzeby szpitala tymczasowego dla pacjentów chorych na COVID-19. Łóżka dla pacjentów staną na głównej przestrzeni, która do tej pory pełniła funkcję wystawienniczą.
W Łodzi pod uwagę brana jest także Atlas Arena.
W poniedziałek, 26 listopada, rozpoczął funkcjonowanie szpital tymczasowy w kompleksie dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Mikołaja Kopernika 50. Przygotowano 8 stanowisk intensywnej terapii oraz 32 łóżka internistyczne z możliwością zapewnienia tlenoterapii. Maksymalnie może tam zostać utworzonych do 200 łóżek, warunkiem jest jednak dostęp do personelu.
W województwie małopolskim szpital tymczasowy będzie się mieścił także w EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie.
Minister zdrowia wydał zgodę na zbudowanie drugiego szpitala polowego dla chorych na COVID-19 na warszawskiej Woli w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego - poinformowała 21 października 2020 r. PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Dodała, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim trwają prace nad jego uruchomienia. Ruszyły one we wtorek, 20 października.
"W urzędzie działa zespół, który zapewnia sprawną realizację tego przedsięwzięcia" - powiedziała PAP Filipowicz.
W szpitalu ma powstać docelowo kilkaset łóżek.
3 listopada 2020 r. poinformowano, że Wojsko Polskie będzie odpowiadało za funkcjonowanie trzech szpitali tymczasowych dla pacjentów z koronawirusem: w Warszawie, Krakowie i Ciechocinku. Wojskowi lekarze zapewnią najwyższą jakość leczenia i opieki nad chorymi.
Wojsko Polskie będzie odpowiadało za funkcjonowanie trzech szpitali tymczasowych dla pacjentów z #koronawirus: w Warszawie, Krakowie i w Ciechocinku. Wojskowi lekarze zapewnią najwyższą jakość leczenia i opieki nad chorymi. pic.twitter.com/pxy20bdkha
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) November 3, 2020
W województwie opolskim szpital polowy będzie się znajdował w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym przy ul. Wrocławskiej 158 w Opolu,
Według szacunków władz województwa budynek CWK mógłby pomieścić ponad sto łóżek.
W województwie podkarpackim szpital polowy będzie się mieścił na terenie SP ZOZ MSWiA, przy ul. ul. Krakowskiej 16 w Rzeszowie - poinformowała KPRM 29 października.
W województwie podlaskim szpital polowy powstanie w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Michała Wołodyjowskiego 1 oraz w budynku E1 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przy ul. Żurawia 14 w Białymstoku.
W województwie podlaskim szpital tymczasowy będzie zlokalizowany w sanatorium MSWiA, przy ul. Bitwy pod Płowcami 63-65 w Sopocie.
21 października służby wojewody śląskiego potwierdziły, że Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) w Katowicach będzie szpitalem tymczasowym dla chorych na COVID-19.
Zlokalizowane w centrum Katowic MCK, gdzie zorganizowano m.in. szczyt klimatyczny ONZ i gdzie co roku odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, to jeden z największych obiektów konferencyjnych w Polsce, połączony funkcjonalnie z pobliską halą widowiskowo-sportową Spodek. Na razie nie przewiduje się, by również Spodek był wykorzystany do celów szpitalnych, choć nie jest to wykluczone, gdyby powstała taka potrzeba.
Oprócz MCK, miejscem rozważanym pod kątem lokalizacji szpitala tymczasowego w stolicy Górnego Śląska był położony w pobliżu autostrady A4 prywatny szpital Geomedical. Ten wybudowany przed kilkoma laty obiekt nie znalazł się w sieci szpitali i nie zdobył znaczącego finansowania w ramach kontraktu z NFZ, dlatego stoi niewykorzystany. Ostatecznie jednak za korzystniejszą uznano lokalizację szpitala tymczasowego w MCK. O wyborze Centrum poinformował w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
"Kluczowymi kryteriami branymi pod uwagę przy lokalizacji szpitala było dogodne położenie w centrum miasta, dobra infrastruktura oraz możliwość sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów. Przede wszystkim wzięto pod uwagę rekomendacje specjalistów, którzy uznali, że umieszczenie pacjentów na jednym poziomie, w otwartej przestrzeni, będzie korzystniejsze dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej" - powiedziała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Eksperci uznali m.in.że duża przestrzeń, jaką dysponuje MCK, jest atutem tej lokalizacji, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie infrastruktury (sprzętu medycznego, zbiorników z tlenem itp.) jak i w opiece nad pacjentami, którzy nie będą umieszczani na różnych piętrach i oddziałach, ale w przestronnej hali, gdzie łatwiejszy będzie stały nadzór i opieka nad chorymi. W tej formule bardziej efektywna ma być też organizacja pracy personelu medycznego.
Jak zapewniła Kucharzewska, służby wojewody są w stałym kontakcie zarówno z zarządcą obiektu, jak i dyrektorami szpitali oraz izbami lekarskimi i pielęgniarskimi. Trwają uzgodnienia dotyczące zarówno wyposażenia szpitala tymczasowego, jak i personelu, który będzie w nim pracował - obecnie nie są znane szczegóły w tym zakresie. Przedstawiciele wojewody liczą, że w pozyskaniu dodatkowego personelu pomogą procedowane obecnie w Sejmie regulacje, przewidujące dodatkowe rozwiązania związane z leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, które będzie zaadaptowane do potrzeb szpitala tymczasowego dysponuje halą wielofunkcyjną o powierzchni 8,1 tys. m kw., salą audytoryjną dla 600 osób, trzema salami balowymi oraz 26 salami konferencyjnymi na 38 tys. m kw.
Rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska przekazała PAP, że po konsultacjach przeprowadzonych wraz z urzędem miasta na szpital tymczasowy wytypowano lokalizację obiektu na terenie Targów Kielce przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach.
Placówka ma rozpocząć działalność około 20 listopada i ma tam być 300 miejsc dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych.
Działanie szpitala mieliby wesprzeć żołnierze WOT.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że kolejnym rozwiązaniem rozważanym przez władze tego województwa jest przygotowanie miejsc dla chorych na COVID-19 w Uzdrowisku Busko-Zdrój.
"Pytania w tej sprawie były kierowane do nas z urzędu marszałkowskiego. Jeśli zapadnie taka decyzja, to podejmiemy się takiego zadania" – powiedział PAP prezes uzdrowiska Wojciech Lubawski.
29 października Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że w województwie warmińsko-mazurskim szpital tymczasowy powstanie w Zespole Opieki Zdrowotnej, przy ul. Mickiewicza 25 w Nidzicy oraz Zespole Opieki Zdrowotnej, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12 w Szczytnie.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował 28 października, że w stolicy regionu trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zgodnie z założeniami docelowo ma pomieścić ok. 500 łóżek oraz dodatkowych ponad 40 łóżek respiratorowych.
NW województwie zachodiopomorskim miejscem szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 będzie ETTO ARENA, przy ul. Władysława Szafera 3/5/7 oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2, przy al. Powstańców Wielkopolskich 72 w Szczecinie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Andrzej Horban na czele specjalnej grupy rządowych doradców epidemiologicznych
Premier: w magazynach jest jeszcze ponad 2 tys. respiratorów
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Dorota Stelmaszczyk/PAP/MJM