Gdynia: rozbudowa szpitala klinicznego, będą nowe miejsca dla chorych z COVID-19
W nowym budynku, powstającym przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, znajdzie się izba przyjęć i kilka izolatek dla pacjentów z COVID-19. Inwestycja ma być gotowa z końcem listopada 2021 r.
Zlokalizowane w gdyńskim Redłowie Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT) jest jednym ze szpitali klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Placówka rozpoczęła budowę nowego budynku, który ma służyć pacjentom zakażonym koronawirusem. Koszt inwestycji to ok. 6 milionów złotych.
Zdążyć przed czwarta falą COVID-19
Jak wyjaśniła rzeczniczka GUMed Joanna Śliwińska, obiekt zostanie wykonany w systemie modułowym. Zgodnie z założeniami, w nowym skrzydle ma się znaleźć m.in. izba przyjęć z izolatkami dla chorych na COVID-19, a także rejestracja i punkt pobierania wymazów od osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
– Obiekt składa się z trzech kondygnacji, każda ma trzy izolowane sale chorych z własnym węzłem sanitarnym i śluzą wejściową na potrzeby trzech klinik UCMMiT - powiedział dyrektor gdyńskiego szpitala, prof. Marcin Renke.
Inwestycja ma zabezpieczyć mieszkańców przed ewentualną czwartą falą pandemii.
W @ucmmit od rana praca wre. W systemie modułowym powstaje budynek kliniczny wyposażony w nową izbę przyjęć z 3 izolatkami, rejestracją i pobieralnią wymazów od osób podejrzanych o zakażenie koronawiruem.
— Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) (@GUMedGdansk) August 6, 2021
👉Więcej o inwestycji w szpitalu klinicznym GUMedhttps://t.co/kntLbzLX7a pic.twitter.com/DF3ooBMaDG
Placówka kluczowa dla walki z pandemią w regionie
Budowa powinna zakończyć się w listopadzie br. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi niemal 6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, pozostałą kwotę pokryto ze środków własnych szpitala.
UCMMiT jest jednym z kluczowych ośrodków na Pomorzu jeśli chodzi walkę z pandemią. Prowadzona przez GUMed placówka od początku pandemii zajęła się kompleksową opieką nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Od 28 lutego 2020 r. do 12 lipca 2021 r. leczono w niej niemal tysiąc osób, w tym 46 chorych na Oddziale Intensywnej Terapii wchodzącym w skład Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: ABM sfinansuje badanie nad poziomem przeciwciał u ozdrowieńców i osób zaszczepionych
Źródło: Puls Medycyny