Gałązka-Sobotka: istotą nowych technologii lekowych są wyniki terapeutyczne, ale nie tylko
W dostępie do nowych technologii lekowych i technologii zwiększających efektywność farmakoterapii chodzi przede wszystkim o osiągnięcie jak najlepszych wyników terapeutycznych, ale nie tylko. Ważne są też dobre doświadczenia pacjenta na ścieżce: diagnozy, leczenia, opieki - wskazuje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego i dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, będąc gościem 13. edycji konferencji “Polityka Lekowa” organizowanej przez Puls Medycyny, tłumaczyła, że mówiąc o nowoczesnych technologiach lekowych i dostępności do nich trzeba spojrzeć na ten aspekt w kontekście ustawy o jakości, która zwraca uwagę na wiele wymiarów pojęcia jakość w ochronie zdrowia.
Liczy się nie tylko wymiar kliniczny jakości
Jak mówi ekspertka, ustawa o jakości wskazuje m.in. na wymiar kliniczny, który bardzo często kojarzymy z jakością, skutecznością i bezpieczeństwem nowoczesnych terapii.
Jednak na tym nie koniec. - Ustawa pokazuje również tzw. wymiar konsumencki i zarządczy. W wymiarze konsumenckim istotne jest, jak dostęp i wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań farmakologicznych, ale i też technologii, które służą np. do monitorowania stanu zdrowia wtedy, kiedy stosujemy tę terapię, wpływa na jakość życia - mówi.
Dodaje, że dostęp do nowoczesnych technologii i terapii to również dyskusja o szeroko rozumianej ekonomii sektora ochrony zdrowia.
– Atutem tej nowoczesności jest to, że nowoczesne rozwiązania farmakologiczne pozwalają nam na ograniczenie konieczności pobytu pacjenta w szpitalu, który wiąże się z przyrostem kosztów i obciążeniem dla systemu - wyjaśnia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Miłkowski: zbyt późne składanie wniosków to główny powód opóźnień w refundacji
Cessak: badania kliniczne w sytuacjach kryzysowych wymagają innych rozwiązań prawnych
Źródło: Puls Medycyny