FutureProofing Healthcare, czyli dokąd powinien zmierzać system ochrony zdrowia
25. miejsce z wynikiem 41 punktów na 100 możliwych w Indeksie Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia i 22. pozycję z 48 punktami w Indeksie Raka Piersi zajęła Polska wśród 28 krajów Unii Europejskiej.
Podstawą klasyfikacji były dane zgromadzone na FutureProofing Healthcare – pierwszej interaktywnej platformie umożliwiającej tworzenie analiz porównawczych na temat bieżącej kondycji systemów ochrony zdrowia we wszystkich państwach członkowskich UE. Zawarte w obu indeksach wskaźniki oraz parametry oceny zastosowane do mierzenia efektywności systemów ochrony zdrowia zostały wypracowane przez międzynarodowy zespół niezależnych ekspertów.

Kto wszedł do panelu polskich ekspertów
Miejsce Polski na tle państw wspólnoty europejskiej oraz przydatność indeksów w budowie zrównoważonego systemu ochrony zdrowia opartego na wartości ocenił panel polskich ekspertów. W jego skład weszli: Beata Ambroziewicz – wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka – dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Krystyna Wechmann – prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Bogusław Chrabota – redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, prof. Ryszard Gellert – dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, dr Jakub Gierczyński – ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Wiktor Janicki – dyrektor generalny firmy Roche, dr Adam Kozierkiewicz – ekspert ochrony zdrowia, dr hab. prof. CMKP Tadeusz Pieńkowski – prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi oraz dr Piotr Warczyński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
„Do tej pory nie było obiektywnych i spójnych indeksów, które dałyby możliwość porównania systemów ochrony zdrowia we wszystkich państwach członkowskich – stwierdził dr Piotr Warczyński na konferencji prezentującej wyniki Polski na tle innych krajów UE, która odbyła się 21 listopada w Warszawie. – Dzięki opracowaniu indeksów możliwa jest analiza systemów ochrony zdrowia poszczególnych krajów członkowskich na niespotykaną dotąd skalę” – dodał.
Celem jest zrównoważony rozwój ochrony zdrowia
Jak podkreślił dr Jakub Gierczyński, porównania międzynarodowe oparte na wiarygodnych i rzeczywistych danych są podstawą do ewolucji systemu ochrony zdrowia w Polsce, gwarantującej realizację głównego celu – wydłużenia życia Polaków w zdrowiu, poprawy jakości życia związanej ze zdrowiem oraz ograniczania społecznych nierówności w zdrowiu.
Indeksy, jak podkreślali uczestnicy konferencji, pokazują, że kwestia zrównoważonego rozwoju ochrony zdrowia to skomplikowane zagadnienie, na które wpływa szereg różnorodnych czynników. Innowacyjne rozwiązania są tylko jednym z elementów, które pozwalają skutecznie odpowiedzieć na współczesne wyzwania systemów ochrony zdrowia. Kluczowe jest odejście od rozmów skupiających się wyłącznie na wydatkach i oparcie publicznej debaty na wartościach, jakie system dostarcza społeczeństwu.
„Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia może być użyteczny w tworzeniu mierników value based healthcare. O wiele łatwiej dyskutować o koncepcji systemu nakierowanego na wyniki, odnosząc się do konkretnych parametrów, które opisują jakość opieki czy doświadczenia pacjentów. Optymizmem napawa to, że mimo wielu obszarów wymagających naprawy, widoczne są również te, które uwidaczniają pozytywne skutki wdrażanych zmian. Indeks może być bardzo przydatnym narzędziem monitorowania efektywności interwencji podejmowanych w systemie. Porównywanie naszych wyników na tle Europy ukazuje dystans, który musimy pokonać, aby zbliżyć naszą opiekę zdrowotną w wielu wymiarach do średniego, europejskiego poziomu” – podkreśliła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.
Hospicja domowe wzorem do naśladowania
Analizując wyniki Indeksu Raka Piersi, prof. Tadeusz Pieńkowski zauważył, że doskonałym przykładem dobrych rozwiązań systemowych w opiece nad chorymi z rakiem piersi są wyniki Polski w kontekście opieki paliatywnej. „Trzeba przyznać, że hospicja domowe działają bez zarzutu w całej Polsce. To najlepszy dowód na to, że jeżeli rozwiązania systemowe są dobre, to zawsze przynoszą pozytywny efekt” – doprecyzował.
W zgodnej opinii ekspertów obszarem wymagającym wsparcia nadal pozostaje profilaktyka. „Palącym problemem leczenia raka piersi jest mała liczba pacjentek zgłaszających się na badania przesiewowe oraz ograniczona dostępność ośrodków onkologicznych. Pacjentki podkreślają, że szczególnie ważna dla nich jest odległość dzieląca je od placówki onkologicznej. Analizy pokazują, że często ma ona decydujący wpływ na podjęcie lub kontynuację leczenia. Bardzo ważna jest również edukacja społeczeństwa, która wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Musimy więc wspólnie wypracować rozwiązania, które zwiększą świadomość zagrożeń zdrowotnych i chorób” – powiedziała Krystyna Wechmann.
Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” dodał, że indeks to nie tylko ocena status quo, ale przede wszystkim drogowskaz w przyszłość. Pomaga zrozumieć, na czym polegają słabości systemu ochrony zdrowia Polaków i jak z nimi walczyć.
Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia oraz Indeks Raka Piersi obejmują ponad 2400 danych dotyczących 83 indywidualnych wskaźników w obszarze ochrony zdrowia zaczerpniętych ze źródeł publicznych (m.in. WHO, OECD, Eurostat) w 28 państwach członkowskich UE. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na www.FutureProofingHealthcare.com
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MMD