Fundusz określił zasady finansowania szybkiej ścieżki diagnostyki onkologicznej
Nowe zarządzenie dotyczące kontraktów w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wprowadza ryczałtowe finansowanie diagnostyki onkologicznej. W porównaniu do zapowiedzi zwiększyła się wycena punktowa pakietów badań. Przekroczenie krótkich terminów realizacji diagnostyki będzie skutkowało obniżeniem finansowania do 70 proc.
Finansowanie opiera się na diagnostycznych pakietach onkologicznych, czyli zestawach badań, które powinny być wykonane u pacjenta z zieloną kartą, zgodnie z indywidualnymi wskazaniami klinicznymi. Pakiety zostały podzielone na diagnostykę wstępną i pogłębioną, a następnie przyporządkowane poszczególnym rodzajom nowotworów, np. diagnostyka wstępna - nowotwory piersi. Badania wchodzące w skład poszczególnych pakietów określono poprzez zakresy świadczeń, np. diagnostyka nowotworów piersi obejmuje badania w zakresie onkologii, położnictwa i ginekologii, chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej. Lekarz, który przeprowadzi diagnostykę, rozlicza ją na podstawie punktów przypisanych do danego pakietu. Wycena pakietów waha się od 12 pkt za wstępną diagnostykę nowotworów jąder do 195 pkt za diagnostykę pogłębioną nowotworów krtani i gardła.
Warunkiem pełnego sfinansowania pakietu jest zrealizowanie badań w określonych terminach. Na wstępną diagnostykę przewidziano 35 dni, przy czym musi się ona rozpocząć przed upływem 14 dni od wpisania pacjenta na listę oczekujących (w sumie 7 tygodni). Diagnostyka pogłębiona nie może trwać dłużej niż 28 dni, przy czym okres oczekiwania pacjenta na poradę początkową nie może przekroczyć 7 dni (w sumie 5 tygodni). Terminy te są dużo krótsze od terminów określonych przez ministra zdrowia w rozporządzeniu koszykowym (9 tygodni w 2015 r., 8 tygodni w 2016 r. i 7 tygodni od 2017 r.). Mimo to przewidziano ich dalsze skracanie. Termin wykonania diagnostyki wstępnej ma od 2016 r. wynosić tylko 28 dni, a diagnostyki pogłębionej ma być od 2017 skrócony do 21 dni. Niedotrzymanie terminu spowoduje, że wartość pakietu zostanie skorygowana do poziomu 70% finansowania.
PODSTAWA PRAWNA:
§ 2 ust. 1 pkt 14, § 15 ust. 5 i 11-14 oraz zał. nr 5c do zarządzenia nr 79/2014/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 grudnia 2014 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna

Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Sławomir Molęda