Fundusz Kompensacyjny: liczba wniosków o odszkodowanie przekroczyła tysiąc
Do końca lipca do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 1,1 tys. wniosków o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Pierwotnie szacowano, że w ciągu roku będzie ich nie więcej niż tysiąc.

Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu 5 sierpnia rozpatrywała wniosek Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych na 2022 rok.
Fundusz Kompensacyjny - ile osób wystąpiło do RPP o odszkodowanie?
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, zwracając się do Komisji o zgodę na zwiększenie budżetu Funduszu wyjaśniał, że ustawa tworząca Fundusz kompensacyjny szczepień ochronnych weszła w życie 27 stycznia b.r. – Wobec braku doświadczeń związanych z szacowaniem liczby wniosków kierowanych do Funduszu, oszacowanie kwestii kosztów związanych z jego obsługą było bardzo trudne. Pierwotnie szacowano, że liczba wniosków, które wpłyną do biura RPP w całym 2022 r., wyniesie nie więcej niż tysiąc. Tymczasem do końca lipca wpłynęło ich już 1,1 tys. W związku z tym konieczne jest zwiększenie środków z 40 tys. do 100 tys. na bezpośrednie koszty związane z obsługą Funduszu – wnioskował RPP.
Jak zaznaczył Chmielowiec, jednocześnie zakładane jest zwiększenie przychodów w kwocie 150 tys. z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym BGK przeznaczonym na wypłaty świadczeń z 50 do 200 tys.
Jak podsumował, ostatecznie w planie finansowym zostanie zwiększony stan Funduszu na koniec roku o ok. 90 tys. do wysokości 587 tys. zł.
Komisja ostatecznie pozytywnie rozpatrzyła wniosek RPP, zgadzając się na zmiany w planie finansowym Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych na 2022 rok.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Odszkodowanie za działanie niepożądane po szczepieniu przeciw COVID-19: wnioski można składać od 12 lutego
Źródło: Puls Medycyny