Ftalany obecne m.in. w niektórych lekach zwiększają ryzyko raka u dzieci
Ftalany dodawane do plastiku, ale także do niektórych leków - zwłaszcza tych o powolnym uwalnianiu, zwiększają ryzyko raka kości i chłoniaka u dzieci. Substancje te zaburzają także działanie hormonów - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Vermont Cancer Center.

Jak podkreślają naukowcy z University of Vermont Cancer, nazywane „wszędobylskimi chemikaliami” ftalany zwiększają zagrożenie pewnymi nowotworami u dzieci. Substancje te dodaje się głównie do plastiku, aby poprawić jego wytrzymałość i konsystencję. Ludzie są więc narażeni na działanie ftalanów, kiedy wydostają się one do otoczenia z różnorodnych produktów.
Ftalany znajdują się w wielu lekach
Tym co powinno niepokoić, jest również fakt, że ftalany dodaje się też do niektórych leków, szczególnie tych, które wymagają powolnego uwalniania czynnej substancji.
Na liście znalazły się chociażby niektóre leki przeciwzapalne i antybiotyki.
Obecność potencjalnie groźnych związków w lekach pozwoliła naukowcom na zbadanie ich działania u dzieci.
Korzystając z duńskiej bazy danych medycznych przeanalizowali oni stan zdrowia i narażenie na działanie ftalanów w lekach aż u 1,3 mln dzieci.
Ekspozycja na ftalany w lekach przewyższa tę w plastiku
Badacze wykryli ponad 2 tys. przypadków dziecięcych nowotworów. Zauważyli przy tym, że ekspozycja na ftalany na początku życia zwiększała o 20 proc. ogólne ryzyko rozwoju raka. Wzrostu zagrożenia nie zanotowali przy działaniu ftalanów w okresie płodowym.
Bliższa analiza pokazała trzykrotny wzrost zagrożenia rakiem kości i dwukrotny - chłoniakiem.
– Wyniki te dostarczają kolejnych dowody na to, że te powszechne substancje mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie - zwraca uwagę prof. Thomas Ahern, autor publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of the National Cancer Institute”.
Dodał: Badanie oceniło ekspozycję na ftalany na podstawie recept na zawierające te związki leki. Choć taka ekspozycja jest zwykle dużo silniejsza niż tzw. środowiskowa, to jednak nasze rezultaty stanowią powód do niepokoju.
Ftalany zaburzają gospodarkę hormonalną
Naukowcy przypominają, że działanie ftalanów łączono już m.in. z guzami tarczycy i piersi. Substancje te, jak już pokazano, zaburzają gospodarkę hormonalną.
Wiek oraz czas ekspozycji odgrywają istotną rolę - twierdzą naukowcy. Sugerują, aby w kolejnych badaniach sprawdzić wpływ konkretnych rodzajów ftalanów i zrozumieć mechanizmy ich działania.
– Docelowo, badania takie jak to doprowadzą do lepszego poznania sposobów ograniczania ryzyka związanego z obecnymi w otoczeniu ftalanami - podkreśla dr Randall Holcombe, dyrektor UVM Cancer Center.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Parabeny, ftalany i związki perfluorowane szkodzą płucom dzieci
Źródło: Puls Medycyny