Focus na młodych, zdolnych: jak wspierać medyczne supertalenty?
Jakie zmiany systemowe są potrzebne, by młodzi naukowcy osiągali najbardziej ambitne cele? Dlaczego tak ważna jest współpraca międzynarodowa i jak ją rozwijać? Co najbardziej przeszkadza w rozwoju naukowym: wynagrodzenie nieadekwatne do wykształcenia, a może warunki pracy? To tylko niektóre tematy omówione w trakcie debaty, którą zorganizowała redakcja Pulsu Medycyny.
Dyskusja odbyła się przy okazji konkursu „Supertalenty w Medycynie”, którego finał tegorocznej edycji odbędzie się już 20 czerwca. Konkurs jest organizowany przez redakcję Pulsu Medycyny od 2012 r., a jego celem jest promowanie i wyróżnianie młodych, zdobnych naukowców, którzy mają szansę zmienić oblicze nie tylko polskiej, ale i światowej medycyny.
W dyskusji wzięli udział:
- prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, pierwszy zwycięzca konkursu Supertalenty w Medycynie w 2012 r.
- prof. Piotr H. Skarżyński, dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów, zwycięzca konkursu Supertalenty w Medycynie w 2019 roku.
- prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Kliniki Neurologii Dorosłych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zwycięzca konkursu Supertalenty w Medycynie w 2015 roku
- dr hab. n. med. Aleksandra Gąsecka- van der Pol, finalistka konkursu w 2021 roku.
Debatę poprowadziła red. Ewa Kurzyńska z Pulsu Medycyny.
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z debaty.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Supertalenty w Medycynie 2022
Dr Łukasz Kołtowski: konkurs “Supertalenty w Medycynie” wzmacnia głos młodych w nauce
Źródło: Puls Medycyny