Fizjoterapeuci zaniepokojeni zmianami w rehabilitacji. Opieka domowa ograniczona
Krajowa Izba Fizjoterapeutów alarmuje: najnowsze zarządzenie NFZ spowoduje, że wielu pacjentów nie będzie miało możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych. To efekt zmian zasady zawierania umów na rehabilitację leczniczą.

- Samorząd fizjoterapeutów ostrzega, że nowe zarządzenie NFZ zmieniające zasady zawierania umów na rehabilitację leczniczą będzie miało niekorzystne konsekwencje dla pacjentów.
- Niepokój fizjoterapeutów budzi zapis, który „nakazuje” podmiotom udzielającym świadczeń domowych w ramach umów na fizjoterapię ambulatoryjną spełnienie wymogów określonych dla fizjoterapii domowej od 1 kwietnia 2023 roku.
- KIF chce spotkać się w tej sprawie z przedstawicielami NFZ.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów w odpowiedzi na nowe zarządzenie NFZ zmieniające zasady zawierania umów na rehabilitację leczniczą wydała oficjalne stanowisko, w którym ostrzega przed konsekwencjami proponowanych przez płatnika rozwiązań.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Fizjoterapeuci przeciwko zmianom w rehabilitacji domowej
– Niniejszym informujemy, że Krajowa Izba Fizjoterapeutów z dużym zaskoczeniem przyjęła kolejne, podpisane przez Prezesa NFZ w dniu 10 stycznia 2023 r. zarządzenie, zmieniające zasady zawierania umów na rehabilitację leczniczą. Wprowadzono w nim – wbrew oczekiwaniom środowiska – decyzję „nakazującą” podmiotom, udzielającym świadczeń domowych w ramach umów na fizjoterapię ambulatoryjną, spełnianie wymogów określonych dla fizjoterapii domowej od 1 kwietnia 2023 r. - czytamy w stanowisku.
Fizjoterapeuci: nie tego oczekiwaliśmy
Izba podkreśla, że jej zaskoczenie takim obrotem spraw jest tym większe, że po zmianach wprowadzonych w zarządzeniu nr 175/2022/DSOZ z dnia 29 grudnia 2022 r., zgodnie z rekomendacją KIF, pozostawiono dotychczasowy stan prawny (i faktyczny) w zakresie wymogów stawianych przed placówkami, wykonującymi fizjoterapię w warunkach domowych.
“Jednak dołączone do zarządzenia z dnia 10 stycznia 2023 r. uzasadnienie nie pokrywa się ze stanowiskiem KIF, przekazanym w piśmie znak DPP.25.2022 z dnia 19 grudnia 2022 r., bowiem uwaga Izby co do terminu wejścia w życie odnosiła się do wszystkich pozostałych zmian, proponowanych w grudniowym projekcie. Jeszcze raz podkreślamy, iż nie ma naszej akceptacji w tym zakresie” - podkreśla KIF.
KIF: dostępność do świadczeń będzie ograniczona
Samorząd fizjoterapeutów podtrzymuje stanowisko, iż wprowadzony w tym zarządzeniu zapis zmusza placówki dotychczas wykonujące fizjoterapię domową w ramach podpisanych umów do udzielania świadczeń w warunkach ambulatoryjnych i bezpośrednio wpłynie na ograniczenie dostępności do zabiegów, ze względu na zwiększenie wymogów w zakresie zatrudnienia.
“W efekcie spowoduje to pozostawienie licznej grupy pacjentów bez możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych” - alarmują fizjoterapeuci.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Fizjoterapeuci: ruszyła darmowa platforma edukacyjna FIZJA. Na początek 60 szkoleń online
Źródło: Puls Medycyny