Federalizacja WUM i UW. W jakich dziedzinach uczelnie będą bliżej współpracować?
Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski podpisały 16 października w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego list intencyjny w sprawie utworzenia federacji. Wspólne projekty naukowe, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem specjalistów oraz wzajemne udostępnianie infrastruktury – oto główne cele bliższej współpracy uczelni.
List intencyjny podpisali rektorzy WUM i UW prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś i dr hab. n. chem. Marcin Pałys, prof. nadzw. UW.




"Chcielibyśmy dążyć do współpracy naukowej, w tym wspólnych grantów i przedsięwzięć badawczych, do lepszego kształcenia studentów i doktorantów, czyli realizować takie przedsięwzięcia jak np.: wykłady czy przedmioty fakultatywne na WUM, kształcenie językowe na UW, studia podyplomowe, zindywidualizowane programy studiów dla najbardziej uzdolnionych studentów, czy wspólne prowadzenie przedmiotów na różnych kierunkach studiów. Chcielibyśmy również, aby federacja obejmowała wspólny system szkół doktorskich, który powinien być skrojony na miarę tych czasów, w których działalność interdyscyplinarna jest równie ważna jak działalność poszczególnych dyscyplin nauki." – mówił prof. Marcin Pałys, rektor UW.
Na federacji, która zacznie działać już od października 2019 r., mają skorzystać pracownicy naukowi, studenci i obie placówki jako całość. Ściślejsza współpraca ma oznaczać udostępnianie infrastruktury, dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem specjalistów, wspólną ofertę zajęć dydaktycznych. WUM i UW będą mogły również razem ubiegać się o granty i realizować projekty naukowe. Jedną z konsekwencji federalizacji ma być utworzenie wspólnego dla pracowników naukowych obu uniwersytetów systemu szkół doktorskich, co np. umożliwi doktorantom branie w działalności kół naukowych drugiej uczelni.
"Jednym z istotnych elementów jest znacząca poprawa pozycji wspólnego Uniwersytetu. Na posiedzeniach Senatu przedstawiałem symulacje, które pokazują jak bardzo wzrośnie pozycja zarówno w rankingach międzynarodowych jak i w skali kraju. Rzeczywiście Ustawa 2.0 daje nam możliwości wykorzystania tej drogi jaką jest federalizacja przez co utrzymamy tożsamość uczelni, ale będziemy mogli być oceniani jako jeden uniwersytet." – zaznaczył prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM.
Obie uczelnie mają wspólną historię. Do 1950 r. medycynę i farmację wykładano w ramach Wydziałów Lekarskiego i Farmaceutycznego na UW. O wyodrębnieniu Akademii Medycznej – dzisiejszego WUM – zdecydowały władze państwowe.
Źródło: WUM
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG