Federacja onkologiczna apeluje do prezydenta ws. zmian w finansowaniu ochrony zdrowia
„Trudno byłoby nam wyobrazić sobie, że za Pańską zgodą przyjęta zostanie regulacja tak negatywnie wpływająca na polskich pacjentów” – pisze Ogólnopolska Federacja Onkologiczna w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy ws. planowanych zmian w finansowaniu opieki zdrowotnej.

- Ogólnopolska Federacja Onkologiczna w piśmie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy zaapelowała o jego “szczególne zaangażowanie w ten proces legislacyjny”.
- Jak pisze OFO, przyjęcie regulacji doprowadzi do ograniczenia przestrzeni finansowej, dzięki której Narodowy Fundusz Zdrowia może zapewnić dostęp do świadczeń oraz skutecznych technologii medycznych.
- Stowarzyszenie zwraca uwagę, że projektodawca nie zamierza przeprowadzić konsultacji publicznych. “(...) Zostaliśmy pozbawieni możliwości przedstawienia swojej opinii przewidzianych obowiązującymi przepisami” - czytamy.
30 września opublikowano informację o planowanym przyjęciu przez Radę Ministrów rządowego projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje przeniesienie źródła finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych z budżetu państwa do Narodowego Fundusz Zdrowia. Na stronie internetowej KPRM opublikowano informację o planie przyjęcia projektu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wielkie zmiany w finansowaniu ochrony zdrowia. Z budżetu państwa nie będzie opłacana część świadczeń
Zaniepokojona tym faktem Ogólnopolska Federacja Onkologiczna zaapelowała we wtorek (8 listopada) do prezydenta Andrzeja Dudy o “szczególne zaangażowanie w ten proces legislacyjny”.
W dniu, w którym zostało opublikowane pismo OFO do prezydenta, projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty został przyjęty przez rząd.
Zmiany w finansowaniu OZ: apel do prezydenta Dudy
Stowarzyszenie “stanowczo protestuje przeciwko przyjęciu projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw” z kilku powodów.
"Po pierwsze, przyjęcie regulacji doprowadzi do ograniczenia przestrzeni finansowej, dzięki której Narodowy Fundusz Zdrowia może zapewnić dostęp do świadczeń oraz skutecznych technologii medycznych. Utrudni to skrócenie kolejek oraz wydłuży okres przyjmowania do publicznego systemu ochrony zdrowia skutecznych technologii medycznych. Już dzisiaj widać, na przykładzie programu badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, że zmiana źródła finansowania może mieć dla pacjentów wyjątkowo negatywne skutki“ - czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta z 8 listopada 2022r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Od 10 miesięcy w Polsce nie ma dostępu do programu przesiewowej kolonoskopii
Po drugie - kontynuuje OFO - “zwracamy uwagę, że projektodawca nie zamierza przeprowadzić konsultacji publicznych, przez co zostaliśmy pozbawieni możliwości przedstawienia swojej opinii przewidzianych obowiązującymi przepisami".
Prośba o skierowanie regulacji do ponownego rozpatrzenia przez Sejm
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna deklaruje zaangażowanie w proces legislacyjny na etapie parlamentarnym i ma nadzieję, że wymienione wyżej zagrożenia zostaną wyeliminowane.
"Jeżeli jednak okaże się to niemożliwe, zwrócimy się do Pana o rozważenie skierowania regulacji do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. Wielokrotnie mogliśmy liczyć na Pańskie wsparcie w dyskusji dotyczącej poprawy sytuacji pacjentów“ - zaznaczyła Federacja.
“Trudno byłoby nam wyobrazić sobie, że za Pańską zgodą przyjęta zostanie regulacja tak negatywnie wpływająca na polskich pacjentów” - podsumowało Stowarzyszenie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Samorząd lekarski krytycznie o planowanych zmianach w finansowaniu OZ
Źródło: Puls Medycyny