FDA zatwierdziła nową terapię dla zakażonych wirusem HIV
Cztery dekady po wybuchu epidemii HIV pacjenci, u których wirus stał się oporny na wiele terapii, zyskują nową opcję leczenia. Amerykańska Agencja Leków (FDA) dopuściła właśnie do użycia nowy lek.

- Lek Sunlenca firmy Gilead Sciences został zatwierdzony przez FDA do stosowania u dorosłych, u których zakażenie wirusem HIV-1 jest wielolekooporne ze względu na wcześniejsze leczenie.
- Ta populacja pacjentów stanowi około 2 proc. dorosłych żyjących z HIV.
- W roku 2022 w Polsce odnotowano rekordową liczbę nowych zakażonych HIV. Do połowy listopada ich liczba osiągnęła blisko 2 tysiące. To aż o 70 proc. więcej niż w roku 2021.
Lek Sunlenca w ramach nowej terapii będzie podawany raz na sześć miesięcy. Tymczasem większość obecnych metod leczenia HIV wymaga codziennego podawania leków.
Wirus HIV: nowy lek wywołuje „wysokie wskaźniki supresji wirusologicznej”
– Supersja (słumienie) wirusa ma miejsce, gdy wirus jest zredukowany do niewykrywalnego poziomu, co sprawia, że ludzie nie są w stanie go rozprzestrzeniać - wyjaśnił w wywiadzie dla FiercePharma dr Jared Baeten, wiceprezes ds. rozwoju klinicznego Gilead.
FDA oparła swoją zgodę na badaniu Capella fazy 2/3 firmy Gilead, które wykazało, że lek wywołuje „wysokie wskaźniki supresji wirusologicznej” u pacjentów z wirusem HIV opornym na wiele leków.
Na początku 2022 roku FDA zgłosiła obawy dotyczące leku i fiolek, w których był przechowywany i odrzuciła wniosek Gilead o zatwierdzenie terapii. Lek uzyskał swoją pierwszą globalną aprobatę w Europie już w sierpniu.
Rekordowa liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce
W 2022 r. w Polsce odnotowano rekordową liczbę nowych zakażonych HIV. Do połowy listopada ich liczba osiągnęła blisko 2 tysiące. To o ponad 20 proc. więcej niż w roku 2019 i aż o 70 proc. więcej niż w 2021.
Wśród krajów UE Polska ma jeden z najniższych współczynników testowania w kierunku HIV na tysiąc mieszkańców. Co roku pod kątem tego zakażenia bada się tylko ok. 1 proc. populacji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepionka przeciw HIV: obiecujące wyniki I fazy badań klinicznych
Źródło: Puls Medycyny