FDA wszczęła postępowanie przeciwko producentom e-papierosów
Amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ), w imieniu Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), złożył w federalnych sądach okręgowych skargi przeciwko sześciu producentom e-papierosów. Sprawy te są pierwszym przypadkiem, w którym FDA wszczęła postępowanie nakazowe.

- Amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął postępowanie mające na celu wyegzekwowanie wymogów Federalnej ustawy o żywności, lekach i kosmetykach (FD&C) dotyczących przeglądu nowych wyrobów tytoniowych przed wprowadzeniem na rynek.
- Jak informuje FDA, żaden z oskarżonych nie złożył wniosków przed wprowadzeniem na rynek e-papierosów i pomimo ostrzeżeń nadal nielegalnie produkuje, sprzedaje i dystrybuuje swoje produkty.
Nakazy stałe zmusiłyby pozwane firmy do zaprzestania produkcji, sprzedaży i dystrybucji e-papierosów. Nakładałyby również na pozwanych obowiązek uzyskania pozwolenia FDA na dopuszczenie produktu do obrotu przed wprowadzeniem go na rynek.
Znaczący krok w zapobieganiu łamaniu prawa przez producentów wyrobów tytoniowych
– Dzisiejsze działania egzekucyjne stanowią znaczący krok dla FDA w zapobieganiu łamaniu prawa przez producentów wyrobów tytoniowych. Nie będziemy stać z boku, ponieważ producenci wielokrotnie łamią prawo, zwłaszcza po zapewnieniu im wielu możliwości, by go przestrzegać - powiedział dr Brian King, dyrektor Centrum ds. Wyrobów Tytoniowych FDA.
Przed wszczęciem postępowania FDA ostrzegała pozwane firmy, że naruszają wymagania ustawy FD&C; (Federalnej ustawy o żywności, lekach i kosmetykach) poprzez produkcję, sprzedaż i dystrybucję nowych wyrobów tytoniowych bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Komunikaty przesyłane przez FDA wskazywały, że dalsze naruszenia mogą prowadzić do działań egzekucyjnych, w tym nakazu sądowego. Mimo to, producenci nieautoryzowanych e-papierosów kontynuowali swoje działania wśród konsumentów.
Dotychczasowe ostrzeżenia FDA były respektowane przez producentów
Od stycznia 2021 r. do 9 września 2022 r. FDA wydała prawie 300 listów ostrzegawczych do firm notowanych w agencji za brak złożenia wniosku przed wprowadzeniem na rynek. Po otrzymaniu listów większość z tych firm zastosowała się do poleceń FDA i wycofała swoje produkty z rynku.
– Departament Sprawiedliwości będzie nadal ściśle współpracować z FDA, aby powstrzymać dystrybucję nielegalnych, nieautoryzowanych wyrobów tytoniowych - powiedział główny zastępca zastępcy prokuratora generalnego Brian M. Boynton, szef Wydziału Cywilnego Departamentu Sprawiedliwości.
Źródło: FDA
PRZECZYTAJ TAKŻE: FDA rozprawia się z Amazonem za sprzedaż niezatwierdzonych produktów medycznych
FDA zatwierdziła terapię za 2,8 mln dolarów. To nowy rekord na rynku farmaceutycznym
Źródło: Puls Medycyny