FDA dopuszcza nowy lek na mukowiscydozę
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do obrotu na obszarze USA nowy lek o nazwie Orkambi przeznaczony dla chorych na mukowiscydozę będących nosicielami podwójnej mutacji genu F508del. Orkambi stanowi połączenie dwóch substancji – lumacaftoru i ivacaftoru.
U chorych na mukowiscydozę na skutek mutacji genu F508del dochodzi do upośledzenia aktywności białka CFTR odpowiedzialnego za wymianę jonów między komórką gruczołu śluzowego a środowiskiem zewnętrznym. Doprowadza to produkcji i gromadzenia nadmiernie lepkiego śluzu, który zaburza czynność układu oddechowego oraz układu pokarmowego (m.in. trzustki i wątroby). Mechanizm działania nowego leku polega m.in. na wspomaganiu aktywności białka CFTR. W serii badań klinicznych udowodniono znaczną poprawę czynności w obrębie ww. układów oraz polepszenie jakości życia chorych. Ze względu na wysoką skuteczność i bezpieczeństwo specyfiku FDA nadało mu status terapii przełomowej oraz leku sierocego, który wykorzystywany jest w leczeniu chorób rzadkich.
Szybkie dopuszczenie do obrotu tak innowacyjnych specyfików jak Orkambi stanowi silny bodziec dla przemysłu farmaceutycznego do prowadzenia badań klinicznych w celu opracowania nowych opcji terapeutycznych w chorobach rzadkich.
Źródło: FDA
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: AP