Farmakoterapia doświadczalna będzie się rozwijać w Krakowie
Z prof. dr. hab. n. med. Stefanem Chłopickim, farmakologiem, dyrektorem Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics, JCET) rozmawia Jolanta Grzelak-Hodor.
- JCET to interdyscyplinarna, pozawydziałowa jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która powstała wokół projektu badawczego o bardzo praktycznym znaczeniu. Naszym celem jest lepsze zrozumienie mechanizmów choroby śródbłonka i ściany naczyń krwionośnych; wiedza ta będzie wykorzystana do poszukiwania nowych metod farmakoterapii chorób cywilizacyjnych, które związane są z dysfunkcją śródbłonka. JCET powstało w oparciu o dwa projekty finansowane przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego — Innowacyjna Gospodarka. Pierwszy z nich to projekt infrastrukturalny, dzięki któremu kupiono aparaturę badawczą i utworzono wysokospecjalistyczne laboratorium. Drugi to projekt badawczy pod nazwą „Śródbłonek naczyniowy w chorobach cywilizacyjnych — od badań poznawczych do oferty innowacyjnego leku o działaniu śródbłonkowym”, który będzie realizowany przez kolejne cztery lata.
Dlaczego badania nad śródbłonkiem naczyniowym są obecnie tak cenne?
- Coraz więcej wiemy o jego roli w rozwoju chorób układu krążenia, w szczególności w rozwoju blaszki miażdżycowej i jej powikłań, takich jak np. zawał serca. Współczesna terapia chorób układu krążenia powinna więc dążyć nie tylko do tego, aby eliminować czynniki ryzyka miażdżycy, ale również bezpośrednio korygować niepoprawną czynność śródbłonka i w ten sposób działać naczynioprotekcyjne. Rola śródbłonka dotyczy też wielu innych patologii, właściwie wszystkich chorób cywilizacyjnych: chorób zapalnych wątroby, przerzutowości nowotworowej, przewlekłych chorób zapalnych płuc.
Cały wywiad przeczytasz w Pulsie Farmacji nr 2 (62).
Aktualna oferta prenumeraty Pulsu Medycyny
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Rozmawiała Jolanta Grzelak-Hodor