Farmaceuta wykona badania CRP, stężenia glukozy, poziomu cholesterolu. Jest rozporządzenie
W czwartek (27 stycznia) planowane jest wejście w życie rozporządzenia ministra zdrowia, które określa wykaz badań diagnostycznych możliwych do wykonywania przez farmaceutę w aptece. Na liście znalazły się m.in: badanie CRP, stężenia glukozy, kontrola panelu lipidowego czy szybki test do wykrywania grypy.

Farmaceuci o krok dalej w dostępie do szerszych kompetencji
Do publikacji skierowano projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę.
Załącznik do rozporządzenie określa wykaz badań diagnostycznych, które farmaceuta będzie mógł samodzielnie przeprowadzać.
Wykonywanie wskazanych badań diagnostycznych będzie odbywać się w warunkach przewidzianych do sprawowania opieki farmaceutycznej określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 oraz art. 98 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1977 i 2120).
Te badania wykona farmaceuta
Podstawowe badania diagnostyczne farmaceuta wykona na potrzeby wykorzystania wyników w opiece farmaceutycznej, którą będzie docelowo sprawował nad pacjentami apteki.
Zdaniem projektodawcy tak sprawowana opieka farmaceutyczna będzie bardziej kompleksowa, pozwalająca spojrzeć na problemy lekowe pacjenta przekrojowo i w sposób lepszy ustalać źródła tychże.
Zgodnie z wykazem farmaceuta w aptece będzie mógł wykonać następujące badania:
- test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2
- badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi
- pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio)
- test stężenia glukozy we krwi
- kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy)
- szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi
Badania dla pacjenta będą odpłatne
Wymienione w projektowanym rozporządzeniu badania diagnostyczne, z wyjątkiem badania w kierunku SAR-CoV-2, nie będą finansowane ze środków publicznych.
Za badania pacjent będzie więc musiał zapłacić z własnej kieszeni zgodnie z cennikiem apteki ogólnodostępnej, który ustali podmiot prowadzący aptekę.
Pacjent nie będzie mógł oczekiwać ani żądać sfinansowania ich przeprowadzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Farmaceuci przejdą stosowne przeszkolenie
Ministerstwo Zdrowia w rozporządzeniu wskazuje również, że konieczne, ale i wystarczające dla przeprowadzania badań diagnostycznych wymienionych w projektowanym rozporządzeniu, jest legitymowanie się dodatkowym przygotowaniem farmaceuty, gwarantującym przeprowadzenie przez niego badań w sposób skuteczny i bezpieczny dla pacjenta.
W głównej mierze wymaganiem tym ma być ukończenie kursu kwalifikacyjnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty, który to wymóg będzie dotyczył wszystkich rodzajów wymienionych w rozporządzeniu badań diagnostycznych, z wyjątkiem badania antygenowego w kierunku SARS-CoV-2.
Wykonanie testu antygenowego przez farmaceutę jest możliwe po ukończeniu przez niego szkolenia teoretycznego w zakresie przeprowadzania tego badania, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Farmaceuta “nie wejdzie” w drogę diagnoście laboratoryjnemu
Omawiane rozporządzenie, jeszcze na etapie procedowania, wzbudziło wiele obaw w środowisku diagnostów laboratoryjnych.
Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych opublikował (19 stycznia - przyp. red.) stanowisko w tej sprawie, zgodnie z którym diagności zakwestionowali kompetencje farmaceutów do pobierania materiału analitycznego, samodzielnego zlecania, wykonywania badań oraz interpretacji ich wyników.
Teraz w uzasadnieniu do projektu napisano, iż w załączniku wskazano podstawowe badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę na potrzeby wykorzystania ich wyników w opiece farmaceutycznej, którą farmaceuta będzie docelowo sprawował nad pacjentami apteki.
Celem jest też usankcjonowanie możliwości przeprowadzenia przez farmaceutów szybkich testów paskowych, które już dziś każdy pacjent może samodzielnie nabyć w aptece.
Nie jest natomiast celem wprowadzenie do aptek czynności diagnostyki laboratoryjnej, zastrzeżonej dla diagnostów laboratoryjnych, ale jedynie umożliwienie przeprowadzenia szybkich i prostych testów paskowych.
Ponadto, poza tymi testami, projekt rozporządzenia wprowadza również możliwość przeprowadzenia przez farmaceutów badań podstawowych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Andrusiewicz: testowanie pacjentów w aptekach zwiększy możliwości diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2
Źródło: Puls Medycyny