Farmaceuci w Polsce wciąż są niedoceniani [PODCAST]
O tym, jak widzi przyszłość farmaceutów oraz jakie stawia sobie cele Związek Zawodowy Pracowników Farmacji (ZZPF), opowiada Klaudiusz Gajewski, współzałożyciel i członek zarządu tej organizacji.
- Farmaceuta jest zawodem zaufania publicznego, który w Polsce nie zawsze jest doceniany, mimo że jest ważną częścią systemu opieki zdrowotnej.
- Głównym celem ZZPF jest propagowanie nowoczesnej farmacji i kolejnych usług, a tym samym nowych miejsc pracy dla farmaceutów.
- – ZZPF zrzesza wszystkie osoby zainteresowane dobrem farmacji w Polsce, głównie farmaceutów, techników farmacji, ale też członków instytucji państwowych czy szkół wyższych - tłumaczy Klaudiusz Gajewski.
– Naszym głównym celem jest propagowanie nowoczesnej farmacji i kolejnych usług, a tym samym nowych miejsc pracy dla farmaceutów. Do tej pory znajdowali oni głównie zatrudnienie w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych, rzadziej w przemyśle - wskazuje Klaudiusz Gajewski, współzałożyciel i członek zarządu ZZPF.
Gajewski: to farmaceuci są najbliżej pacjentów
Kolejnym celem ZZPF jest propagowanie szeroko rozumianej opieki farmaceutycznej. W jej ramach odbywa się obecnie pilotaż przeglądów lekowych. - Moim zdaniem jest to fenomenalny projekt dedykowany dla określonej grupy pacjentów - podkreśla Klaudiusz Gajewski. - Kolejna rzecz, w którą jest zaangażowany ZZPF, to szkolenia dla farmaceutów. Możemy poszczycić się tym, że byliśmy pierwszą organizacją w Polsce, która przeprowadziła kursy dotyczące szczepień dla farmaceutów. Było to przed pandemią, w czasach, kiedy nikt jeszcze nie wyobrażał sobie, że szczepienia mogą odbywa się w aptece. Dzisiaj nikogo to już nie dziwi. Wszystkie te aktywności pokazują, że szeroko patrzymy na rynek farmaceutyczny - mówi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Objawy somatyczne, które rodzą się w głowie [PODCAST]
Klaudiusz Gajewski zaznacza, że farmaceuta jest zawodem zaufania publicznego, który w Polsce nie zawsze jest doceniany. - Farmaceuci powinni być postrzegani jako cześć systemu opieki zdrowotnej, który de facto jest najbliżej pacjentów. Ponad 13 tys. aptek w Polsce oznacza, że mamy do dyspozycji ponad 13 tys. punktów, w których mogą być udzielane usługi z zakresu ochrony zdrowia - stwierdza nasz rozmówca.
W podcaście Klaudiusz Gajewski mówi również, jak wygląda współpraca pomiędzy Związkiem Zawodowym Pracowników Farmacji a samorządem aptekarskim oraz w jaki sposób organizacja, z którą jest związany, niesie pomoc Ukrainie.
Rozmowę prowadzi Katarzyna Matusewicz, dziennikarka „Pulsu Medycyny”. Zapraszamy do słuchania!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Homo sapiens kontra wirusy. Czy człowiek ma szansę na zwycięstwo w tym starciu? [PODCAST]
Źródło: Puls Medycyny