Farmaceuci będą uprawnieni do szczepienia przeciw grypie
Poparcie Sejmu zyskała poprawka Senatu, która uprawnia farmaceutów do kwalifikacji osób dorosłych do szczepień przeciw grypie i ich wykonywania.

17 listopada posłowie głosowali senackie poprawki do ustawy o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Poparcie Sejmu zyskała m.in. poprawka Senatu, która poszerza zakres uprawnionych do kwalifikacji do szczepień przeciw grypie i ich wykonywania.
“Pielęgniarka dodatkowo zakwalifikuje do szczepienia przeciw grypie, farmaceuta zakwalifikuje i zaszczepi. Na posiedzeniu Sejmu posłowie zadecydowali, że uprawnienia do kwalifikacji i szczepienia przeciw grypie otrzyma tożsamy katalog zawodów medycznych jak w przypadku szczepień przeciwko COVID-19” - napisał na Twitterze Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, który aktywnie wspierał farmaceutów w dostępie do tych świadczeń.
Pielęgniarka dodatkowo zakwalifikuje do szczepienia p/grypie, farmaceuta zakwalifikuje i zaszczepi👏Na posiedzeniu Sejmu Posłowie zadecydowali, że uprawnienia do kwalifikacji i szczepienia p/grypie otrzyma tożsamy katalog zawodów medycznych jak w przypadku szczepień p/covid-19✅ pic.twitter.com/NKgi6cyO8S
— Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (@grypa_opzg) November 18, 2021
Jakie zmiany dot. kwalifikacji do szczepienia i wykonywania szczepień wprowadza ustawa
Poprawka Senatu, która uzyskała w środę poparcie Sejmu, poszerza zakres uprawnionych do kwalifikacji do szczepień przeciw grypie i ich wykonywania, oprócz farmaceutów, także m.in. o dentystów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych.
Przypomnijmy - o tym, że farmaceuci będą szczepić przeciw grypie, Sejm zdecydował już w połowie października, przyjmując poprawkę do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne, zaproponowaną przez Józefę Szczurek-Żelazko. Senatorowie zgłosili jednak do ustawy szereg kolejnych poprawek - chcieli m.in. rozszerzenia uprawnień dot. kwalifikacji i szczepień przeciw grypie na kolejne grupy zawodowe. Senat pod koniec października przyjął poprawki do ustawy i 17 listopada zostały one przegłosowane w Sejmie. Teraz ustawa będzie skierowana do podpisu prezydenta.
Inne zmiany przegłosowane przez Sejm
Nowelizacja ustawy o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw umożliwia także korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach jak obowiązujące przed wystąpieniem tego kraju z Unii Europejskiej.
W ustawie znalazły się ponadto m.in. przepisy gwarantujące dodatek wyjazdowy dla członków zespołów ratownictwa.
Sejm nie poparł zaś m.in. poprawki, aby dodatkiem za każdą godzinę pracy objąć nie tylko członków zespołów ratownictwa medycznego, lecz także wszystkie osoby wykonujące zawód medyczny zatrudnione w szpitalnym oddziale ratunkowym, centrum urazowym, centrum urazowym dzieci lub jednostce organizacyjnej szpitala wyspecjalizowanej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego, niezależnie od tego czy wykonują pracę na podstawie stosunku pracy czy umowy cywilnoprawnej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie będzie dodatku za pracę na SOR-ach. Posłowie odrzucili poprawkę Senatu
Źródło: Puls Medycyny