Fałszywe certyfikaty covidowe. Premier: wydałem dodatkowe polecenia GIS i MSWiA
Wydałem dodatkowe polecenia i do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych związane z kontrolą procederu wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier na czwartkowej (25 listopada) konferencji prasowej był pytany, jak rząd kontroluje proceder wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19.
Szef rządu zwrócił uwagę, że fałszywe certyfikaty covidowe to problem całej Europy.
– Nie dalej jak wczoraj rozmawiałem z kilkoma premierami, poruszaliśmy także te tematy. Wiem niestety, że kwitnie rynek fałszywych certyfikatów zaszczepienia przeciw COVID-19. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo taka osoba naraża inne na zakażenie, a w związku z tym na najbardziej tragiczne konsekwencje – podkreślił Morawiecki.
Fałszywe certyfikaty covidowe. Premier: wydałem dodatkowe polecenia GIS i MSWiA
– W związku z tym wydałem dodatkowe polecenia do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych związane z kontrolą tego procederu – poinformował Morawiecki.
Od 22 listopada Ministerstwo Zdrowia prowadzi dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov. To m.in. pokłosie spraw związanych z wystawianiem unijnych certyfikatów COVID (UCC) osobom, które nie zostały zaszczepione. Część medyków, z których kont wystawione zostały certyfikaty, twierdziła, że wykradziono im dane do logowania.
Dwuetapowe logowanie oznacza, że do zalogowania nie wystarczy już tylko znajomość loginu i hasła, lecz także konieczne jest wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.
Duża grupa użytkowników aplikacji świadomych zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa samodzielnie wymusiła podawanie kodu z SMS-a przy logowaniu, zmieniając ustawienia własnego konta w profilu zaufanym.
Gabinet.gov to bezpłatna aplikacja umożliwiająca wystawianie m.in. e-recept i e-skierowań oraz unijnych certyfikatów COVID. Logowanie do niej możliwe jest przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.
Środowisko medyczne potępia fałszowanie certyfikatów
Procederu fałszowania certyfikatów covidowych stanowczo potępiła m.in. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.
"Pielęgniarki i położne angażują się w działania, których celem jest zbudowanie zaufania Polaków wobec szczepień ochronnych, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są one najskuteczniejszym narzędziem w walce z pandemią COVID-19" – podkreślono w opublikowanym na początku listopada komunikacie.
"Praktyki, które temu przeczą, stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz godzą w wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej" – dodano.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Fałszywe zaświadczenia o szczepieniu i wyniki testów. Jakie ceny na czarnym rynku?
Paszport covidowy: jak pobrać, jak długo jest ważny, gdzie obowiązuje
Źródło: Puls Medycyny