Ewa Krajewska: wiedza i umiejętności farmaceutów są coraz efektywniej wykorzystywane
W świecie farmacji i farmaceutów rok 2022 można nazwać rokiem kontynuacji. Po pełnym wyzwań roku 2021 nadszedł czas na kontynuację rozpoczętych projektów oraz doskonalenie się w nowych rolach - mówi Ewa Krajewska, główny inspektor farmaceutyczny.

Szczepienia i testy w aptekach
Pierwszą połowę roku zdominowała dalsza walka z pandemią COVID-19 i szczepienia w aptekach, których sukces potwierdził słuszność kierunku efektywnego wykorzystania wiedzy i umiejętności farmaceutów w systemie ochrony zdrowia. Bazując na tym doświadczeniu, Ministerstwo Zdrowia umożliwiło farmaceutom wykonywanie szczepień przeciwko grypie. Farmaceuci uzyskali też możliwość wykonywania testów w kierunku COVID-19, refundowanych przez NFZ.
Wzrost roli farmaceuty w systemie ochrony zdrowia jest konsekwentną strategią mającą na celu maksymalne wykorzystanie potencjału tej grupy zawodowej. Przejęcie przez farmaceutów niektórych obowiązków lekarzy, np. szczepień, pozwoli lepiej zarządzać brakami kadrowymi w szpitalach i przychodniach, a lekarzom i pielęgniarkom skupić się na bardziej specjalistycznych obowiązkach.
Pilotaż przeglądu lekowego
W 2022 roku odbył się również pilotaż przeglądu lekowego, będącego pierwszą usystematyzowaną usługą opieki farmaceutycznej. Trwał od marca do końca listopada i w jego ramach 75 odpowiednio przygotowanych farmaceutów przeprowadziło blisko 1000 przeglądów lekowych.
Przegląd lekowy jest wyjściem naprzeciw problemowi polipragmazji i ma na celu poprawę skuteczności leczenia pacjenta poprzez spojrzenie na jego terapię w sposób holistyczny. Polega na spotkaniach pacjenta z farmaceutą, podczas których ten specjalista dokonuje przeglądu przyjmowanych leków, tj. zasadności ich stosowania, dawki i postaci, efektów ubocznych, wzajemnych interakcji oraz przestrzegania zaleceń lekarskich. Przeglądy lekowe są od wielu lat stosowane jako świadczenie refundowane w niektórych państwach europejskich. Jest to najbardziej ambitna z usług opieki farmaceutycznej.
Tworzenie modelu usług farmacji klinicznej
W tym roku zakończył pracę Zespół ds. wypracowania rozwiązań w zakresie farmacji klinicznej oraz działalności farmaceutów w podmiotach leczniczych. Zadaniem zespołu było przede wszystkim stworzenie modelu usług farmacji klinicznej, ustalenie przedmiotu i zakresu zadań farmaceuty klinicznego i szpitalnego oraz określenie narzędzi do wykonywania aktywności zawodowej farmaceuty szpitalnego.
Podczas spotkań omawiano zagadnienia dotyczące struktury finansowania usług oraz standardu farmacji klinicznej i szpitalnej w innych krajach. Raport z prac zespołu został w grudniu zaakceptowany przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Uszczelnienie nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym
Z perspektywy organu nadzorującego rynek farmaceutyczny istotną kwestią w tym roku były prace Zespołu ds. pionizacji Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz przygotowany w wyniku tych prac projekt ustawy. Zespół ds. pionizacji, w którym pełniłam funkcję zastępcy przewodniczącego, zakończył prace w marcu, a we wrześniu projekt ustawy został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Projekt ustawy odpowiada na potrzeby różnych interesariuszy rynku w zakresie ujednolicenia i zwiększenia skuteczności nadzoru oraz zwiększenia efektywności kontroli. Zakłada scalenie struktury Inspekcji poprzez włączenie wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych w skład Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Dodatkowo poddaje pod nadzór Inspekcji medyczne laboratoria diagnostyczne, czyli obszar do tej pory nieobjęty nadzorem państwowym. Projektowane uszczelnienie nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym ma na celu zlikwidowanie istniejących patologii i tym samym zapewnienie bezpieczeństwa lekowego pacjentom.
2022 rok był pełen intensywnej, ale satysfakcjonującej pracy. Kończymy go z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku i z optymizmem patrzymy w przyszłość. W świetle niepewnej sytuacji międzynarodowej, wojny w Ukrainie oraz widma globalnego kryzysu gospodarczego mam nadzieję, że rok 2023 pozwoli stawić czoła wyzwaniom, które ze sobą niesie. Kluczem do działania w dobie kryzysu jest zawsze odpowiednie przygotowanie i umiejętność wyciągania wniosków z doświadczeń. Życzę nam wszystkim, by 2023 rok udowodnił, że wyzwania zawsze można przekuć w możliwości — i abyśmy umieli te możliwości wykorzystać.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezes NRA: nastąpiło dalsze wzmocnienie pozycji farmaceutów w systemie ochrony zdrowia
Źródło: Puls Medycyny