Epidemia COVID-19. Wytyczne dla pielęgniarek POZ
Minimalizacja porad w gabinetach oraz tych udzielanych w warunkach domowych oraz większe wykorzystanie teleporad - między innymi to zaleca Beata Ostrzycka w rekomendacjach dla pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19.
W rekomendacjach zaleca się ograniczenie porad w gabinetach POZ oraz tych domowych do niezbędnego minimum: wyjątkiem są pilne przypadki oraz sytuacje, gdy pielęgniarka uzgodni z chorym możliwość bezpośredniego kontaktu telefonicznie. Jeśli zachodzi podejrzenie, że pacjent może być zakażony, ale pielęgniarka nie posiada środków ochrony indywidualnej - wizyta powinna odbyć się w późniejszym terminie, gdy braki sprzętu zostaną uzupełnione.
Rekomendacje dotyczące wizyty domowej:
1. Ogranicz wizyty domowe do wizyt niezbędnych, wyłącznie do pacjentów pilnych.
2. Pacjent stabilny powinien być poinformowany telefonicznie o możliwości konsultacji z pielęgniarką rodzinną metodą teleporady z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności. Ponadto, powinien otrzymać informację o możliwości otrzymania e- recepty oraz środków pomocniczych poprzez łączność telefoniczną.
3. Wszystkie wizyty domowe wynikające ze zlecenia lekarza oraz te pozostające w kompetencji pielęgniarki POZ, powinny być poprzedzone wcześniej wywiadem telefonicznym, z pacjentem lub jego rodziną.
W rozmowie należy zapytać:
- czy ktoś z domowników w okresie ostatnich 14 dni przebywał w rejonie transmisji koronawirusa?
- czy w ostatnich 14 dniach pacjent miał kontakt z osobą, która wróciła z kraju transmisji koronawirusa?
- czy w okresie ostatnich 14 dni pacjent miał kontakt z osobą, u której
- potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 ?
- czy pacjent lub ktoś z domowników obserwują u siebie objawy ostrej
- infekcji dróg oddechowych - jak gorączka po wyżej 38°C. kaszel, duszność, trudności w oddychaniu?
Jedna z tych odpowiedzi twierdząca powoduje, że pilna wizyta domowa pielęgniarki rodzinnej musi odbyć się bezwzględnie z zastosowaniem środków ochrony indywidualnej.
Jeżeli pacjent informuje pielęgniarkę, że sam lub inna osoba z omowników ma gorączkę powyżej 38 °C, kaszel, trudności w oddychaniu – proszę ustalić w porozumieniu z lekarzem POZ- teleporadę lekarza POZ.
Lekarz POZ podejmie wówczas decyzję o dalszym postępowaniu. Gdy pacjent informuje, że jest z kontaktu, ale nie ma objawów (pacjent bezobjawowy) powinien otrzymać informację od pielęgniarki POZ o konieczności kontaktu telefonicznego ze stacją SANEPID wraz z numerem telefonu.
Wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut.
Rekomendacje dotyczące wizyty w gabinecie POZ:
1. Realizacja zabiegów pozostających w kompetencji pielęgniarki POZ odbywa się zgodnie z ustalonym i podanym do wiadomości pacjentów harmonogramem (umieszczonym w widocznym dla pacjentów miejscu)
2. Każdy pacjent wymagający pilnej realizacji świadczeń pielęgniarskich musi być przyjęty z zachowaniem bezpieczeństwa – konieczne jest przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego dotyczącego wirusa SARS-CoV-2, w celu oceny ryzyka COVID-19.
3. Świadczenia należy wykonywać z założeniem środków ochrony indywidualnej.
4. Pacjent do gabinetu pielęgniarki POZ powinien wejść w maseczce ochronnej , przekazanej natychmiast po wejściu do przychodni.
5. Wizyta powinna trwać krótko
6. Należy wywietrzyć gabinet po każdej wizycie.
7. Należy pamiętać o częstym myciu rąk oraz dezynfekcji.
8. Wskazana jest dezynfekcja klamek i miejsca dotykowych kilka razy w ciągu dnia oraz sprzętu - np. glukometru, stetoskopu.
Rekomendacje dotyczące teleporad:
1. Należy zebrać dokładny wywiad i zdefiniować problem zdrowotny pacjenta.
2. Teleporady powinna być udzielana jednoczasowo tylko jednemu pacjentowi.
3. Należy za każdym razem upewnić się, że pacjent zrozumiał przebieg rozmowy oraz otrzymane zalecenie – warto formułować je w sposób możliwe prosty i zrozumiały
4. Teleporada jest znakomitym narzędziem edukacji, której efekty można później skontrolować – również drogą telefoniczną.
5. Wydane zalecenia należy kontrolować – pacjent powinien informować telefonicznie o ich realizacji.
6. Jeśli to możliwe, warto poprosić pacjenta o przesłanie zdjęcia.
Każda z porad powinna zostać odnotowana w dokumentacji medycznej pacjenta.
Szczegółowe zalecenia wraz z algorytmem wykorzystania środków środków ochrony indywidualnej do pobrania tutaj.
Źródło: NIPiP
PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus SARS-CoV-2. Zalecenia ECDC dot. korzystania ze środków ochrony indywidualnej
Epidemia COVID-19. NIPiP uruchomiła wsparcie psychologiczne dla pielęgniarek i położnych
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Beata Ostrzycka/Oprac. EG