Epidemia COVID-19: apel przedstawicieli zawodów medycznych do lekarzy
Ograniczcie badania profilaktyczne do tych niezbędnych. Nie przepisujcie leków na zapas i "na wszelki wypadek" - apelują do środowiska lekarskiego w związku z epidemią COVID-19 przedstawiciele zawodów medycznych.
19 marca 2020 r. przedstawiciele zawodów medycznych wystosowali apel do środowiska lekarskiego. Podpisali się pod nim Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Epidemia COVID-19: lekarze nie powinni przepisywać leków na zapas
"Drodzy Lekarze, przyjmijcie nasze serdecznie podziękowania i słowa uznania za współpracę w tym trudnym czasie. Wszystkie zawody medyczne stanowią dziś jeden zespół" - czytamy w apelu przedstawicieli zawodów medycznych do środowiska lekarskiego.
"Aby ułatwić wszystkim zawodom medycznym walkę z epidemią COVID-19 zwracamy się do Was z prośbą o przestrzeganie kilku prostych zaleceń:
1. W okresie walki z epidemią COVID-19 bardzo ważne jest ograniczenie badań profilaktycznych do tych, które są koniecznie wymagane do bieżącego diagnozowania. Badania okresowe mogą zaczekać kilka tygodni. Laboratoria diagnostyczne i tak pracują pełną parą. Pacjenci zgłaszający się na badania stanowią potencjalne źródło dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.
2. Nie przepisujcie leków na zapas, na później. W sytuacji, kiedy wszyscy będą chcieli zrobić zapasy na rok lub dłużej, mogą nam grozić braki w zaopatrzeniu. Nie przepisujcie też leków na wszelki wypadek. Najprawdopodobniej wiele z nich i tak ostatecznie, po upływie daty przydatności, trafi do kosza" - czytamy w piśmie.
Autorzy apelu wyrażają nadzieję, że władze publiczne i społeczeństwo docenią nie tylko pracę lekarzy, ale również wysiłek i zaangażowanie pozostałych zawodów medycznych na rzecz zminimalizowania skutków stanu epidemicznego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: NIL: Lekarze powinni mieć możliwość wystawiania L4 przez telefon
Koronawirus SARS-CoV-2: postępowanie z pacjentem onkologicznym
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MJM