Epidemia COVID-19 a stomatologia: MZ zwiększa dostępność do świadczeń gwarantowanych
Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany, które mają zwiększyć dostępność do leczenia stomatologicznego w warunkach epidemii COVID-19 w Polsce.
W czasie epidemii COVID-19 w Polsce dostęp do świadczeń zdrowotnych, także tych stomatologicznych, został znacznie utrudniony na skutek ograniczeń w funkcjonowaniu placówek ochrony zdrowia. Z tego też powodu pacjenci nie mogli kontynuować rozpoczętego przed epidemią leczenia lub zgłosić się po wyroby medyczne, np. aparaty ortodontyczne.

W związku z tym opracowano nowelizację rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, która zakłada zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia stomatologicznego w warunkach stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Dokument został opublikowany 3 lipca 2020 r. i skierowany do ogłoszenia. Ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 20 marca 2020 r.
Epidemia COVID-19 a stomatologia: wydłużenie okresu uprawniającego do otrzymania świadczenia
Rozporządzenie wprowadza możliwość - po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii - wydłużenia:
- wieku pacjenta oczekującego na świadczenie stomatologiczne, który w okresie epidemii COVID-19 utracił prawo do jego udzielenia.
Wiek ten zostanie wydłużony o czas równoważny z czasem przysługującym do realizacji świadczenia przed ogłoszeniem epidemii, po wznowieniu udzielania świadczeń przez lekarza, u którego oczekiwał na ich wykonanie.
- okresu uprawniającego do otrzymania świadczenia z tytułu ciąży lub połogu kobietom oczekującym na to świadczenie.
Zgodnie z rozporządzeniem, okres ten zostanie wydłużony o czas równoważny z czasem przysługującym do realizacji świadczenia przed ogłoszeniem epidemii, po wznowieniu udzielania świadczeń przez lekarza, u którego kobiety w ciąży lub połogu oczekiwały na ich wykonanie.
Epidemia COVID-19 a stomatologia: zmiany dotyczące lakowania zębów u dzieci i młodzieży
Rozporządzenie wprowadza również zmianę porządkującą, polegającą na umożliwieniu w dentobusach zabezpieczania profilaktycznego lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych, udzielanego 1 raz do ukończenia 8. roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych, udzielanego 1 raz do ukończenia 14. roku życia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Stomatologia w dobie COVID-19. Środowisko potrzebuje zrozumienia ze strony pacjentów i dialogu z resortem
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. MJM