Eksperci: profilaktyka onkologiczna jest tańsza niż leczenie nowotworów
Leczenie chorych na raka jelita grubego w I stadium rozwoju kosztuje ok. 4 tys. euro, natomiast w IV stadium – ok. 40 tys. euro. Koszt profilaktycznej kolonoskopii to ok. 600 zł – powiedziała Iga Rawicka prezes Fundacji EuropaColon Polska podczas konferencji „Polityka lekowa”.

Podczas 14. edycji konferencji “Polityka lekowa” eksperci dyskutowali m.in. znaczeniu właściwej diagnostyki onkologicznej, bez której nie ma właściwego leczenia, a także o znaczeniu profilaktyki przeciwnowotworowej.
Powyższe kwestie wyjaśniono na przykładzie dwóch nowotworów: raka piersi i raka jelita grubego.
Profilaktyka onkologiczna jest tańsza niż leczenie nowotworów
Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wskazał, że jakość badań przesiewowych w Polsce nie zawsze jest na odpowiednio wysokim poziomie. Jednak w raku piersi sytuacja ulega poprawie m.in. dzięki wymianie mammografów tradycyjnych na cyfrowe.
Zwrócił również uwagę na inny problem, jakim jest właściwa realizacja ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej chorych na nowotwory:
– Chorych na raka piersi należy kierować do jednostek wyspecjalizowanych w kompleksowym leczeniu tego nowotworu, jednak w Polsce breast cancer unitów wciąż jest za mało.
Z kolei Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej zwróciła uwagę na konieczność skuteczniejszego docierania do społeczeństwa i pacjentów z informacją o programach przesiewowych:
– Największym problemem jest chaos informacyjny – to, czego pacjent nie wie, kiedy dowiaduje się o chorobie. [...] Zdrowa część społeczeństwa nie ma wiedzy, gdzie się udać, kiedy pojawią się niepokojące objawy, np. guzek w piersi.
W ocenie Anny Kupieckiej należy także zwiększyć dostęp do diagnostyki w kierunku mutacji genów BRCA1 i BRCA2, diagnostyki molekularnej. Konieczne jest także wzmocnienie wczesnej diagnostyki onkologicznej w jednostkach podstawowej opieki zdrowotnej.
Na znaczenie profilaktyki onkologicznej zwróciła uwagę również Iga Rawicka, prezes Fundacji EuropaColon Polska.
Przypomniała, że kolonoskopia to badanie skuteczne, a także tanie, jeśli porównać koszty jego wykonania z kosztami leczenia raka jelita grubego.
– Leczenie chorych na raka jelita grubego w I stadium rozwoju kosztuje ok. 4 tys. euro, natomiast w IV stadium – ok. 40 tys. euro. Koszt profilaktycznej kolonoskopii to ok. 600 zł.
Dodatkowo kolonoskopię w większości przypadków wystarczy wykonać tylko raz w życiu.
ZOBACZ TAKŻE: Przesiewowa kolonoskopia - program został przeniesiony do NFZ, ale nie jeden do jednego
Źródło: Puls Medycyny