Eksperci: autoryzacja szpitali przez NFZ może prowadzić nawet do likwidacji placówek
Zdaniem ekspertów mechanizm przyznawania szpitalom autoryzacji w najgorszym przypadku doprowadzi do przymuszania samorządów do pokrywania strat podległych im placówek bądź ich likwidacji - czytamy w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Eksperci zwracają uwagę na projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta z 22 lipca 2021 r., będący na etapie konsultacji społecznych, w którym znajdują się przepisy dotyczące mechanizmu autoryzacji.
Zgodnie z projektem udzielenie autoryzacji danemu świadczeniodawcy jest warunkiem finansowania ze środków publicznych działalności leczniczej w rodzaju świadczenia szpitalne.
Warunkiem udzielenia autoryzacji jest:
- spełnianie warunków realizacji świadczeń opieki zdrowotnej określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach, odnoszących się do zakresu działalności leczniczej danego świadczeniodawcy
- prowadzenie wewnętrznego systemu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa.
Autoryzacja przyznawana jest przez dyrektora właściwego oddziału NFZ w formie decyzji administracyjnej. Udziela się ją na okres 5 lat, jednak wprowadzono możliwości cofnięcia udzielonej akredytacji (w przypadku niespełnienia standardów po przeglądzie akredytacyjnej). Eksperci alarmują, że przepisy zawierają mechanizm umożliwiający szybkie cofnięcie autoryzacji, co oznacza to, że szpitale nagle mogą zostać bez środków publicznych.
Autoryzacja szpitali przez NFZ w najgorszym wypadku doprowadzi do likwidacji placówek
- Podmioty tworzące oraz dyrektorzy szpitali obawiają się tych regulacji, bo stworzenie kompetencji dla NFZ do zawieszania finansowania w całym SP ZOZ na skutek kontroli ad hoc rodzi poważne ryzyko dla ciągłości udzielania świadczeń. Tym bardziej że kryteria oceny nie są w sposób precyzyjny określone ustawowo - wskazuje w “Dzienniku Gazecie Prawnej” dr Tomasz Zalasiński z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Eksperci zwracają uwagę, że mechanizm umożliwiający szybkie cofnięcie autoryzacji umożliwia prowadzenie postępowań administracyjnych w sprzeczności z podstawowymi zasadami wynikającymi z k.p.a.
- Przykłady, z którymi mieliśmy do czynienia w okresie covidowym, związane z zawieszeniem władz m.in. szpitali w Radomiu i Warszawie, pokazują, że standardy prowadzenia postępowań administracyjnych nie są przestrzegane. Przy tak krótkim terminie na wydanie decyzji szpital nie będzie miał możliwości bronić się przed zarzutami kontrolnymi - podkreśla w rozmowie z dziennikiem Bernadeta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich.
Źródło: Puls Medycyny