Edukacja i przymusowa cytologia kluczem do sukcesu w walce z rakiem
Lekarze przykładają zbyt mało starań do edukacji zdrowotnej pacjentek i poprawy ich świadomości w zakresie raka szyjki macicy – stwierdzili eksperci z Grupy Roboczej „Edukacja” Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, którzy spotkali się 29 sierpnia br. w Warszawie.
Zdaniem ekspertów, konieczne jest większe zaangażowanie lekarzy w edukację pacjentów i profilaktykę RSM. „O konieczności wykonania cytologii Polski najczęściej dowiadują się z zaproszeń wysyłanych do nich w ramach państwowego programu lub od koleżanek. Tylko 30 proc. kobiet jest zachęcanych do tego badania przez ginekologów. Wciąż spotykam kobiety, które nie mają zielonego pojęcia co oznacza termin – cytologia” – podkreślał dr Jerzy Giermek, dyrektor Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Aby edukacja miała sens, konieczne są jednak zmiany systemowe związane z dostępnością do badań diagnostycznych i do leczenia. „Jeśli kobieta zachęcona materiałami informacyjnymi będzie chciała pójść na cytologię i odbije się od ściany, to może już nigdy więcej nie wrócić do ginekologa” – zauważyła Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych. Dlatego tak ważne jest, aby skoordynować działania edukacyjne z realną dostępnością zarówno wczesnej profilaktyki (pierwotnej i wtórnej) jak i leczenia.
Ale sama edukacja, to - w opinii części zgromadzonych specjalistów - za mało. „Moim zdaniem powinniśmy lobbować na rzecz pewnego przymusu administracyjnego. Robiliśmy badania wśród kobiet i one same przyznawały, że taki bodziec mógłby je zmobilizować do wykonania badań profilaktycznych. Oczywiście trzeba zastanowić się, jak daleko państwo może ingerować w decyzje zdrowotne obywateli i czy może się to odbywać np. na zasadzie – nie masz aktualnej cytologii, nie podlegasz ubezpieczeniu zdrowotnemu” – przekonywał Paweł Trzciński, prezes Polskiego Towarzystwa Edukacji o Zdrowiu.
Nadrzędnym celem Koalicji RSM jest wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą do 2020 roku zmniejszyć zachorowalność i umieralność na raka szyjki macicy w Polsce o połowę.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Marta Koton-Czarnecka