EBCOG: w ferworze naukowych rozważań i dociekań
Prof. Mirosław Wielgoś oraz prof. Sebastian Kwiatkowski opowiedzieli przed kamerą „Pulsu Medycyny”, co było szczególnie warte uwagi w sesjach, które poprowadzili w pierwszym dniu 28. Europejskiego Kongresu Ginekologów i Położników, który odbył się w Krakowie.
W dniach 18-20 maja w Krakowie odbył się 28. Europejski Kongres Ginekologów i Położników (European Board & College of Obstetrics and Gynaecology, EBCOG). Wydarzenie po raz pierwszy zostało zorganizowane w Polsce. Wzięło w nim udział ok. 2 tys. uczestników, a także kilkudziesięciu wykładowców, w tym wielu ekspertów o światowej sławie.
Jak postępować w przedwczesnym odpływaniu płynu owodniowego?
Prof. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, prowadził wspólnie z prof. Alanem Cameronem z Uniwersytetu w Glasgow (Szkocja) pierwszą sesję poświęconą położnictwu.
– W tej sesji odbyły się bardzo ciekawe wykłady. Można powiedzieć, że była to sesja prezydencka, ponieważ wzięło w niej udział dwóch prezydentów europejskich towarzystw naukowych: prof. Diogo Ayres-de-Campos z Lizbony (Portugalia), prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej (ang. European Association of Perinatal Medicine, EAPM), a także prof. Frank Louwen z Frankfurtu, prezydent elekt EBCOG. Już ten fakt świadczy o wysokim poziomie merytorycznym tej sesji - stwierdził prof. Wielgoś.
Prof. Ayres-de-Campos w swoim wykładzie mówił o postępowaniu wyczekującym przy wczesnym odpływaniu płynu owodniowego po 34. tygodniu ciąży. - W takich sytuacjach dużą wagę przykłada się do właściwej antybiotykoterapii, natomiast kontrowersyjne jest stosowanie kortykosteroidów. Osobiście też nie jestem entuzjastą takiego postępowania i takie też było przesłanie płynące z wykładu prof. Ayres-de-Camposa - tłumaczył prof. Wielgoś. - To, na co powinniśmy zwrócić dużą uwagę, to konieczność ciągłego monitorowania dobrostanu pacjentki i płodu. Od tego powinno być uzależnione wdrożenie odpowiedniego postępowania - dodał.
Poród miednicowy nie musi być patologią
Jak zaznaczył prof. Mirosław Wielgoś, duże wrażenie zrobił na nim również wykład prof. Franka Louwena na temat porodu miednicowego, który udowadniał, że takie położenie płodu nie musi oznaczać patologii. - W trakcie swojego wystąpienia specjalista z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie pokazywał wiele instruktażowych filmów, które mogą zmienić naszą optykę i spojrzenie na temat porodów miednicowych - powiedział.
Polskim akcentem w pierwszej sesji położniczej był wykład prof. Piotra Węgrzyna z Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, który omawiał zagadnienie diagnostyki porodu przedwczesnego, w tym badanie ultrasonograficzne szyjki macicy.
Na świecie narasta problem choroby otyłościowej
Prof. Sebastian Kwiatkowski z Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w pierwszym dniu kongresu poprowadził wspólnie z dr Angelique Goverde z Utrechtu (Holandia) sesję poświęconą stylowi życia.
– Wykłady zaprezentowane podczas tej sesji również były na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Pokazały, jakie wyzwania stoją obecnie przed społeczeństwem, ale też lekarzami. Są one związane m.in. z narastającą falą otyłości, ale też problemami zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego. W tym obszarze istnieją ogromne różnice między poszczególnymi krajami europejskimi. Warto o tym rozmawiać również w Polsce - tłumaczył prof. Kwiatkowski. - Wyzwaniem na przyszłość jest medycyna szyta na miarę. Wynika to z faktu, że każdy z nas jest inny. Różnimy się pod względem genetycznym, co warunkuje nasze indywidualne predyspozycje - podsumował.
Źródło: Puls Medycyny