E-ulotki leków w języku ukraińskim już dostępne. Wystarczy zeskanować kod
Przebywający w Polsce pacjenci z Ukrainy będą mogli uzyskać informacje o stosowanym leku w ojczystym języku za pośrednictwem e-ulotki.

- Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych EFPIA przy wsparciu dostawcy technologii GSI połączyła siły, aby uruchomić nową inicjatywę mającą na celu pomoc obywatelom Ukrainy przesiedlonym w wyniku wojny.
- Dzięki temu uchodźcy z Ukrainy będą mieli zapewniony dostęp do ulotek leków w języku ukraińskim.
- Ze względu na dużą populację obywateli Ukrainy w Polsce inicjatywa została już uruchomiona.
Obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce będą mogli teraz uzyskać elektroniczną ulotkę informacyjną o produkcie (e-PIL) dla leków wydawanych na receptę w ich własnym języku. Projekt ten jest wspierany dobrowolnie przez szereg firm farmaceutycznych i ma na celu zmniejszenie ryzyka nadużywania leków z powodu barier językowych. Dostęp jest bezpłatny.
Elektroniczne ulotki leków w języku ukraińskim już dostępne
Inicjatywa została uruchomiona w Polsce ze względu na dużą liczbę uchodźców mieszkających w naszym kraju.
Zgodnie z dyrektywą w sprawie leków sfałszowanych (FMD) na każdym opakowaniu leku na receptę wydrukowany jest unikalny kod Datamatrix. Został on pierwotnie wprowadzony, aby zapobiec wprowadzaniu fałszywych i potencjalnie szkodliwych leków do łańcucha dostaw. Korzystając z bezpłatnej, dedykowanej aplikacji, lekarze lub pacjenci mogą zeskanować kod na opakowaniu i uzyskać dostęp do e-PIL. Ulotki e-PIL są wiernym tłumaczeniem oficjalnych ulotek (PIL) dostępnych w formie papierowej dla danego leku.
Jak skorzystać z e-PIL?
Dostęp do e-PIL w języku ukraińskim wymaga jedynie pobrania i zainstalowania aplikacji na smartfonie z systemem Android lub iOS.

Mówiąc o inicjatywie, Nathalie Moll, Dyrektor Generalny, EFPIA, powiedziała: "Do UE wjechało ponad 7 milionów przesiedlonych Ukraińców, wśród których są pacjenci wymagający stałego leczenia. Stworzenie elektronicznej ulotki informacyjnej o produkcie w języku ukraińskim jest inicjatywą, którą przemysł farmaceutyczny zainicjował w celu zaspokojenia potrzeb tych pacjentów i ułatwienia im dostępu do opieki w ich własnym języku."
Inicjatywę w Polsce wspiera Związek Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
– Każde działanie, którego celem jest ułatwienie pacjentom z Ukrainy dostępu do świadczeń i bezpieczne stosowanie terapii lekowych, jest bardzo potrzebne. Jednym z wyzwań projektu jest dotarcie z informacją o nim do pacjentów z Ukrainy. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z organizacjami pacjenckimi oraz Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Aptekarską, a także okręgowymi izbami aptekarskimi, którym bardzo dziękujemy za wsparcie – podkreśla Michał Byliniak, dyrektor generalny INFARMY.
Projekt ma charakter pilotażowy i będzie sukcesywnie rozwijany.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Naukowcy z WUM: fala uchodźców z Ukrainy wymaga pilnych działań w polskiej ochronie zdrowia
Źródło: Puls Medycyny