Dzień Pacjenta w Śpiączce (18 kwietnia)
18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Pacjenta w Śpiączce – polskie święto uchwalone przez Sejm RP 23 listopada 2012 roku.
Dzień Pacjenta w Śpiączce powstał z inicjatywy fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?", a sejmowa Komisja Zdrowia przygotowała projekt uchwały. Fundacja "Akogo?" działa na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych oraz ich rodzin.

>> Kolejny sukces Kliniki Budzik
Wybór daty nie był przypadkowy - 18 kwietnia 2011 r. prezes Agencji Technologii Oceny Medycznej (AOTM) wydał pozytywną opinię w sprawie pierwszego w Polsce programu medyczno-neurorehabilitacyjnego, przygotowanego dla "jednostki chorobowej", jaką jest śpiączka.
Sejm podkreślił w Uchwale, że osoby nie mogące zabiegać o poszanowanie swoich praw, „winny być przez Rzeczpospolitą Polską otoczone szczególną opieką i troską”. Wyraził również nadzieję, że obchody Dnia pomogą „stworzyć w przyszłości system mający na celu wybudzanie pacjentów ze śpiączki, gdy tylko jest to możliwe.
Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.
Szacuje się, że rocznie w Polsce w śpiączkę zapada ok. 5-6 tys. osób.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. maj