Dziekani WUM do społeczności akademickiej: Niedopuszczalne formy wyrażania opinii i pochopne formułowanie oskarżeń
“Zwracamy się do Państwa w poczuciu odpowiedzialności zarówno za tę najbliższą, jak i odległą przyszłość naszej Uczelni. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami w ostatnich dniach, budzą nasz najgłębszy niepokój i dezaprobatę” - napisali w liście otwartym 7 stycznia 2021 r. do społeczności akademickiej dziekani wydziałów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
7 stycznia 2021 r. na stronie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowano list otwarty dziekani wydziałów tejże uczelni do społeczności akademickiej.
Zapewniają w nim, że nie jest ich zamiarem podejmowanie kolejnej oceny przebiegu szczepień przeciw COVID-19 realizowanych przez Centrum Medyczne WUM, jednak chcą zwrócić uwagę na “niedopuszczalne formy wyrażania opinii oraz pochopne formułowanie oskarżeń, które pojawiają się w przestrzeni medialnej”.

Dziekani wydziałów WUM: Nie możemy zaakceptować hejtu nacechowanego wrogością
''Jakkolwiek wszyscy Członkowie naszej Społeczności mają pełne i równe prawo wyrażania swoich sądów, to jednak treść licznych, częściowo anonimowych komentarzy, dalece odbiega od standardów, których powinni przestrzegać lekarze, pracownicy naukowi, doktoranci i studenci wyższej uczelni. Pamiętajmy, że każdemu Członkowi Społeczności Akademickiej należy się prawo do zachowania godności. Nie możemy więc zaakceptować hejtu nacechowanego wrogością i agresją jako formy dyskusji i presji. Tym bardziej, że przy okazji ujawnienia nieprawidłowości w zakresie szczepień pojawiają się opinie o charakterze szkalującym, odnoszące się do przeszłości. Uważamy za niegodne anonimowe formułowanie oskarżeń i przypisywanie win bez możliwości bezstronnej interpretacji zdarzeń'' - czytamy w liście otwartym.
Dziekani stanowczo przeciwstawiają się ''kreowaniu w zewnętrznych mediach krzywdzącego wizerunku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako Uczelni niedbającej o poziom kształcenia, tolerującej nieakceptowalne zachowania, takie jak zastraszanie, mobbing czy też nierówność w traktowaniu''.
Apelują o ''rozwagę i rzeczową dyskusję, która daje szansę uzyskania porozumienia, zamiast ulegania pokusie publicznego wyrażania złych emocji, które w dzisiejszych czasach stało się powszechnym sposobem osiągania fałszywego poczucia sprawiedliwości''.
Pod listem otwarty podpisali się:
- prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke, dziekan Wydziału Lekarskiego,
- dr hab. n. farm. Joanna Kolmas, dziekan Wydziału Farmaceutycznego,
- prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego,
- dr hab. Dariusz Białoszewski prof. WUM, dziekan Wydziału Medycznego,
- dr hab. n. med. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Źródło: WUM
Źródło: Puls Medycyny