Działanie inspekcji farmaceutycznej wymaga zmian - GIF przygotował strategię na lata 2023-2026
Główny Inspektor Farmaceutyczny ogłosił Strategię Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej na lata 2023-2026. „Słabe strony GIF przeważają nad mocnymi stronami“ - czytamy w dokumencie.

- Opracowany przez GIF dokument jest próbą systemowego podejścia do strategicznego planowania działań Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej i zawiera szereg projektów do realizacji w czasie obowiązywania strategii.
- W strategii wskazano też na liczne słabe strony GIF, m.in. brak jednolitej organizacji inspekcji w skali kraju, niewydolny i przestarzały system zarządzania nadzorem, mnogość źródeł danych oraz trudności z ich integracją i analizą, brak automatyzacji kluczowych procesów oraz minimalne wsparcie procesów systemami IT, niejednolite standardy komunikacyjne.
- Zaplanowano 6 projektów, które mają poprawić tę sytuację. Dotyczą m.in. standaryzacji GIF i poprawy nadzoru nad dostępnością do produktów leczniczych.
Jak wskazuje GIF, prace nad strategią PIF rozpoczęły się od powołania Zespołu ds. wypracowania Strategii Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, a punktem wyjścia stała się przeprowadzona analiza mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń (SWOT).
„Główne szanse rozwojowe płyną z możliwości stworzenia i wykorzystania narzędzi teleinformatycznych oraz postępującej cyfryzacji rynku, która pozwala na zwiększenie efektywności kontroli” – zaznaczono w dokumencie. „Główne zagrożenia wynikają ze struktury rynku farmaceutycznego, który jest obszarem działania dużych koncernów farmaceutycznych o potężnej sile nacisku na klientów. Duża liczba podmiotów zajmujących się obrotem produktami leczniczymi decyduje o wysokiej konkurencyjności rynku i skłania do rozwoju innowacyjnych, ale czasami niedozwolonych praktyk, które są trudne do wykrycia” – podano.
Dodano, że zagrożeniem jest także niekiedy nieprecyzyjność przepisów prawa lub ich nieadekwatność, co w dużej mierze utrudnia sprawowanie efektywnego nadzoru. Do zagrożeń zaliczono także trudności w pozyskaniu i utrzymaniu inspektorów o wysokich kwalifikacjach i wysokiej etyce pracy.
Mocne i słabe strony inspekcji farmaceutycznej
Do mocnych stron Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej należy przede wszystkim zdolność Głównego Inspektora Farmaceutycznego do inicjowania, konsultowania i przeprowadzania inicjatyw legislacyjnych mających na celu efektywny nadzór nad rynkiem farmaceutycznym w Polsce, dobra komunikacja wewnętrzna w PIF oraz wysoko wykwalifikowana kadra, posiadająca specjalistyczną wiedzę i wykazująca gotowość do podnoszenia kwalifikacji.
Słabe strony PIF to przede wszystkim brak jednolitej organizacji inspekcji w skali kraju, dualizm podległości WIF-GIF/wojewoda oraz niewydolny i przestarzały system zarządzania nadzorem (w tym: brak właściwej analizy ryzyk dla urzędu i związanych z nadzorem nad rynkiem) uniemożliwiające bardziej efektywną realizację nadzoru. Problemem jest również brak skutecznej kontroli wewnętrznej oraz brak nadzoru nad compliance. Słabościami są również: mnogość źródeł danych oraz trudności z ich pozyskaniem i integracją, niewystarczające możliwości do ich analizy, brak dostępu do danych, który umożliwiałby efektywny nadzór. Poważną słabością jest niska terminowość i przedłużające się postępowania.
W obsłudze klienta słabością są niejednolite standardy komunikacyjne i przestarzałe formy komunikacji.
Jeśli chodzi o informatyzację Urzędu, to ewidentną słabością jest brak automatyzacji kluczowych procesów oraz minimalne wsparcie procesów systemami IT, z uwagi na ograniczone zasoby finansowe niepozwalające na wejście na szybszą ścieżkę poprawy efektywności.
W obszarze zasobów ludzkich w PIF pojawiają się braki kadrowe oraz trudność z pozyskaniem nowych wykwalifikowanych pracowników.
„Słabe strony GIF przeważają nad mocnymi stronami i stąd konieczność zaadresowania konkretnych działań w celu wyeliminowania czy też zminimalizowania negatywnych skutków ich oddziaływania” – podkreślono.
Nowa strategia PIF uwzględnia 4 perspektywy
Proces powstawania strategii wzbogaciły konsultacje wewnętrzne, jak również zewnętrzne z reprezentacją organizacji – interesariuszy rynku farmaceutycznego w Polsce. GIF przeanalizował uwagi do pierwszej wersji Strategii, część z nich zaimplementował do obecnej, inne weźmie pod uwagę przy tworzeniu kolejnych dokumentów.
Jak informuje GIF, strategia Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej została oparta na Strategicznej Karcie Wyników, uwzględniającej 4 perspektywy: interesariusza, finansową, procesów wewnętrznych i rozwoju. Nadrzędny cel, jaki postawiła przed sobą Inspekcja, to efektywnie realizować nadzór nad rynkiem farmaceutycznym w ramach powierzonych środków.
Jak GIF chce poprawić działanie inspekcji farmaceutycznej
„Implementacja Strategii PIF właśnie się rozpoczyna i będzie polegała na zsynchronizowanej realizacji szeregu projektów oraz działań dedykowanych poszczególnym założonym celom. Zaplanowanych zostało 6 projektów, dla których powołane zostaną zespoły projektowe odpowiedzialne za sprawne, terminowe i kwalitatywne osiąganie założonych celów w przyjętej perspektywie czasowej” – podano.
Przygotowane projekty dotyczą:
- standaryzacji procesów,
- automatyzacji GIF,
- poprawy nadzoru nad dostępnością do produktów leczniczych,
- rozwoju komunikacji zewnętrznej i obsługi interesariuszy,
- optymalizacji kosztów funkcjonowania,
- działań budujących wiarygodny wizerunek GIF jako atrakcyjnego pracodawcy.
Większość projektów realizowanych będzie przez cały okres wdrażania strategii, dla implementacji pozostałych określony został krótszy przedział czasu.
ZOBACZ TAKŻE: Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Co się zmieni?
Źródło: Puls Medycyny