Dyżur eksperta: prof. Magdalena Durlik o chorobach nerek i układu moczowego [WIDEO]
Zaproszenie do kolejnego odcinka programu "Dyżur eksperta" przyjęła prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii klinicznej, kierownikiem Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kolejny odcinek z cyklu „Dyżur eksperta” będzie poświęcony chorobom nerek i układu moczowego. Dolegliwości z nimi związane stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarza rodzinnego, a przewlekłe schorzenia nerek coraz częściej są określane jako jedna z chorób cywilizacyjnych.
Na pytania czytelników „Pulsu Medycyny” odpowie prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii klinicznej, kierownikiem Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Czy przewlekła choroba nerek jest istotnie tak dużym problemem? Jak się ją diagnozuje? Na jakie objawy lekarz POZ musi zwrócić uwagę?
- Jakie składniki są kluczowe w diecie osób chorujących na przewlekłą chorobę nerek?
- System opieki nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek – jakie są jego największe braki?
- Mam bardzo częste zapalenie układu moczowego, jak zapobiegać? Jest to dolegliwość bardzo męcząca. Jakie czynniki zapobiegają zakażeniu dolnego układu moczowego?
- W jakich sytuacjach należy zlecić pacjentce z zapaleniem pęcherza moczowego posiew moczu?
- Kiedy można stwierdzić powikłane zakażenie układu moczowego?
- Czy w przypadku bezobjawowej bakteriurii należy włączać antybiotykoterapię? Jeśli tak - kiedy?
- Jak przebiega schemat diagnostyczny kłębuszkowego zapalenia nerek?
- Na czym polega metoda przezskórnej denerwacji nerek? Jakie jest jej miejsce w terapii lekoopornego nadciśnienia tętniczego?
- Czy ilość klasycznych monocytów CD14+ przekraczająca średnią mogą być skorelowane z krótszymi czasami przeżycia wolnego od przeszczepu nerek?
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG