Dyżur eksperta. Na pytania o sytuację pacjentów z rakiem płuca odpowiedział prof. Maciej Krzakowski [WIDEO]
W kolejnym odcinku cyklu „Dyżur eksperta” na pytania dotyczące sytuacji pacjentów z rakiem płuca w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiedział prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej.
Ogłoszona przez WHO 11 marca pandemia COVID-19, której epicentrum znajduje się teraz w Europie, wciąż rodzi wiele pytań, również wśród lekarzy i innych zawodów medycznych.
Do kolejnego odcinka „Dyżuru eksperta” zaproszenie przyjął prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, z którym porozmawialiśmy o diagnostyce i terapii raka płuca w trudnych warunkach epidemii SARS-CoV-2:
- Czy chorzy na raka płuca są w grupie wyższego ryzyka zakażenia i ostrzejszego przebiegu COVID-19? Czy powinni mieć pierwszeństwo w wykonywaniu testów?
- Czy osoby, które przeszły zachorowanie na koronawirusa, są bardziej podatne na nowotwory płuc. Czy są jakieś badania w tym kierunku?
- Jakie obadania składają się na diagnostykę raka płuca? W jaki sposób epidemia odbija się na dostępności tych badań i schemacie diagnostycznym?
- Czy w czasie COVID-19 zmieniło się leczenie pacjentów z rakiem płuca? Jeżeli tak to jakie są obecnie wytyczne?
- Czy epidemia wpłynęła jakoś na dostępność nowoczesnych terapii?
- Co z badaniami klinicznymi? Będą kontynuowane?
- W jaki sposób leczenie pembrolizumabem zmieniło wyniki uzyskiwane w terapii raka płuca jeśli chodzi np. o czas przeżycia chorych?
- Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej zaleca w dobie pandemii do zwiększenia odstępów między kolejnymi podaniami immunoterapii. Jak to się ma do kryteriów programu lekowego i ChPL produktów immunokompetentnych?
- Czy typ stosowanej terapii u pacjentów z rakiem płuca ma wpływ na przebieg ewentualnego zakażenia SARS-CoV-2?
- Gdzie jesteśmy jeśli chodzi o dostępność leczenia w kontekście wytycznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej?
- Czy wytyczne Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej dotyczące COVID-19 są możliwe do realizowania w Polsce w warunkach epidemii?
- Palenie papierosów/tytoniu jest jednym z podstawowych czynników ryzyka rozwoju raka płuca. Czy wpływa również na większe ryzyko zakażenia SARS-CoV-2?
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Emilia Grzela