Dwie recepty na ten sam lek

Sławomir Molęda
opublikowano: 08-06-2005, 00:00

Czy mogę przepisać pacjentowi ten sam lek na dwóch różnych receptach z tą samą datą, tak aby mógł wykupić najpierw jedną receptę, a po pewnym czasie drugą? - zastanawia się czytelniczka. Na pytanie odpowiada ekspert prawny Pulsu Medycyny Sławomir Molęda.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
Możliwość taka istnieje, ponieważ przepisy, które określają zasady wystawiania recept lekarskich, nie wykluczają jednorazowego wystawienia dwóch recept na ten sam lek dla jednego pacjenta. Nie sądzę ponadto, aby skorzystanie z tej możliwości stwarzało zagrożenie dla ewentualnej refundacji leku. Jeżeli podzielenie leku na dwie recepty ma ułatwić pacjentowi jego wykupienie, to rozwiązanie takie można uznać za wskazane z punktu widzenia etyki lekarskiej. Dobry lekarz nie powinien bowiem działać w oderwaniu od rzeczywistości i ograniczać się do wykonywania obowiązków stricte medycznych. Powinien brać pod uwagę wszelkie okoliczności, które mają wpływ na leczenie pacjenta, w tym także jego sytuację majątkową i w miarę możliwości ułatwiać pacjentowi pokrycie kosztów kuracji.
Korzystając z tej możliwości, należy jednak pamiętać o ograniczeniach związanych z maksymalną ilością leku przepisywaną jednorazowo, która dotyczyć będzie obydwu recept razem. Przypomnę, że ilość leku, jaką można jednorazowo przepisać dla jednego pacjenta, zależy od tego, czy podaje się na recepcie sposób dawkowania leku. Jeżeli nie zostanie on podany, to można przepisać maksymalnie dwa najmniejsze opakowania leku, określone w urzędowym wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski lub w wykazach leków refundowanych. Może to też być 100 sztuk strzykawek do insuliny wraz z igłami, 100 sztuk pasków diagnostycznych albo ilość doustnego środka antykoncepcyjnego niezbędna na sześciomiesięczne stosowanie. Jeżeli sposób dawkowania zostanie na recepcie podany, to można jednorazowo przepisać ilość leku niezbędną pacjentowi na maksymalnie trzymiesięczne stosowanie.
Dzieląc lek na dwie recepty, należy poinformować pacjenta o terminie realizacji obydwu recept, który nie może przekroczyć 30 dni od dnia wystawienia. W przypadku recept na antybiotyki oraz recept wystawionych w ramach pomocy doraźnej termin ten wynosi 7 dni. Natomiast dla leków sprowadzanych z zagranicy oraz dla preparatów immunologicznych wytwarzanych dla indywidualnego pacjenta termin realizacji recept wynosi 60 dni.

Podstawa prawna:
§ 8 i 18 rozporządzenia ministra zdrowia z 28 września 2004 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. nr 213, poz. 2164).

Źródło: Puls Medycyny

Podpis: Sławomir Molęda

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.