Duży i czytelny ekran przede wszystkim
Najbardziej pożądane przez anestezjologów i kardiologów cechy kardiomonitora to duży, czytelny i dotykowy ekran oraz możliwość rozbudowy. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej w maju i czerwcu przez firmę EMTEL.
W badaniach wzięli udział anestezjolodzy i kardiolodzy obecni na XXIII konferencji „Anestezjologia i intensywna terapia drugiej dekady” w Jachrance oraz Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu. Podczas obu spotkań uczestnicy wskazywali najistotniejsze parametry kardiomonitorów. Każdy z badanych (100 proc.) zwrócił uwagę na wielkość i czytelność ekranów, a 71 proc. jako pożądaną cechę wskazało ekran dotykowy.
„Technologia idzie do przodu. Kiedyś cieszyły nas 19-calowe telewizory, telefony komórkowe z niewielkimi wyświetlaczami. Dziś najchętniej posługujemy się smartfonami, a telewizory mają 50-calowe ekrany. Podobnie jest w branży medycznej. To kierunek, przed którym nie uciekniemy. Coraz większe ekrany, najlepiej dotykowe (tablety) to komfort użytkowania, ale też – jak w przypadku kardiomonitorów – dbałość o czytelność i precyzję pomiaru – mówi Waldemar Śliwa, dyrektor zarządzający EMTEL, czołowego producenta kardiomonitorów i defibrylatorów w Polsce.
Trzecią z najbardziej cenionych przez personel medyczny cech kardiomonitora (59 proc.) jest możliwość rozbudowy urządzenia, czyli uzupełniania go – w zależności od potrzeb – o kolejne moduły pomiarowe.
Zdaniem lekarzy obsługa kardiomonitora z ekranem dotykowym jest znacznie łatwiejsza niż obsługa urządzenia z pokrętłem czy przyciskami. Dodatkowym atutem jest również możliwość zachowania czystości takiego sprzętu, co nie jest tak proste w przypadku pokręteł i przycisków.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA