Dramatyczne dane o próbach samobójczych polskich dzieci. Jest petycja do MEiN i MZ
2031 - tyle prób samobójczych dzieci i młodzieży odnotowano w 2022 roku. W stosunku do danych z roku 2020 to wzrost o 150 procent. - Idziemy na niechlubny rekord. Najmłodsze dziecko, jakie podjęło zamach na własne życie, miało zaledwie 7 lat - przekazała Fundacja GrowSPACE.

- W 2022 r. skutecznie odebrało sobie życie 150 nieletnich, a według oficjalnych statystyk prób samobójczych wśród dzieci było 2031.
- Najmłodsze dzieci, które próbowały odebrać sobie życie, mieściły się w przedziale wiekowym 7-12 lat.
- Najwięcej prób samobójczych odnotowano w województwie pomorskim. Takich przypadków było aż 417. Niewiele mniej, bo 301, odnotowano na Śląsku.
Na podstawie danych ze wszystkich komend wojewódzkich, jakie zebrała Fundacja GrowSPACE, wynika, że w całym kraju w zeszłym roku odnotowano ponad 2 tys. prób samobójczych dzieci. Niestety 150 z nich zakończyło się śmiercią dziecka. Dane zaprezentowano 30 stycznia na konferencji pod siedzibą MEiN.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Psychiatria dziecięca. Pacjenci w trybie planowym czekają na przyjęcie nawet rok
Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSPACE, przekazał, że w 2021 r. 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą. Dane za zeszły rok wskazują, że mamy niestety rekord. - W roku 2022 było dokładnie 2031 prób zamachu na życie wśród dzieci i młodzieży. W stosunku do danych z 2020 roku (niewiele ponad 800 prób) to wzrost o 150 procent - mówił Kuc. Dodał, że statystyki mogą być jeszcze gorsze z uwagi na okres statystyczny obowiązujący w danych Policji. Jego koniec przypada na 31 stycznia.
Próby samobójcze dzieci w Polsce w roku 2022: dane dla województw
Z raportu opracowanego przez Fundację GrowSPACE sytuacja w poszczególnych województwach, jeśli chodzi o próby samobójcze nieletnich, wygląda następująco:
- Pomorskie - 417
- Śląskie - 301
- Małopolskie - 193
- Łódzkie - 133
- Lubelskie - 124
- Dolnośląskie - 108
- Podkarpackie - 96
- Świętokrzyskie - 87
- Podlaskie - 85
- Warszawa - 83
- Warmińsko-mazurskie - 83
- Kujawsko-pomorskie - 48
- Wielkopolskie - 84
- Mazowieckie (bez Warszawy) - 71
- Zachodniopomorskie - 64
- Lubuskie - 33
- Opolskie - 21
– Te dwa tysiące prób to dla nas niby tylko sucha liczba, ale to dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców i wreszcie dwa tysiące osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas. Uważam, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być jednym z priorytetów w rozwoju naszego społeczeństwa. Reagować należy już przy pierwszych objawach kryzysu suicydalnego - zaznaczył Kuc.
Fundacja zaprezentowała również mapę województw z naniesioną liczbą prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w roku 2022 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Tu również najgorzej wypada woj. pomorskie.

Zachowania samobójcze to zjawisko bardzo złożone
Zgodnie z danymi z jednostek Policji, najmłodsze osoby targające się na swoje życie mieściły się w przedziale wiekowym 7-12 lat. Takich sytuacji było np. 5 w województwie małopolskim oraz 7 w województwie dolnośląskim. - Wiadomo, że dwie osoby w takim przedziale wiekowym zmarły. To przypadek województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Do najczęstszych przyczyn wskazywanych przez niektóre komendy należały problemy rodzinne, mobbing w środowisku szkolnym oraz zaburzenia psychiczne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Eksperci o słowach Pawlikowskiej: by rzetelnie mówić o lekach, trzeba znać nawet 200 prac
- Zachowania samobójcze to zjawisko bardzo złożone. Specjaliści nie mają jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie podejmują decyzję o odebraniu sobie życia. Na te tragedie wpływa wiele różnych czynników, m.in. zaburzenia psychiczne, uzależnienia, wcześniejsze zachowania samobójcze u osoby lub w jej otoczeniu, przynależność do grupy mniejszościowej, problemy w środowisku rodzinnym, szkolnym, rówieśniczym - przekazała Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka Fundacji.
- Musimy pamiętać, że dzieci i nastolatki nie mają jeszcze wypracowanych kompetencji do radzenia sobie w kryzysowych momentach. Dlatego to my, dorośli - rodzice, opiekunowie i opiekunki, nauczyciele i nauczycielki, ale również osoby sprawujące władzę - powinniśmy dawać stabilne i empatyczne wsparcie, które ułatwi młodym ludziom i tak wystarczająco już trudny okres dorastania - dodała.
Samobójstwom można i trzeba zapobiegać. Petycja do MEiN i MZ
W społeczeństwie potrzeba wiedzy i świadomości, jakie sygnały świadczą o zagrożeniu samobójczym i jak udzielać pierwszej pomocy emocjonalnej. - Nie bójmy się o tym rozmawiać - apelowano podczas konferencji.
Organizatorzy przekazali, że kierują petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wprowadzenia spójnego programu prewencji oraz postwencji suicydalnej. Można ją podpisać elektronicznie. W ich ocenie prewencja powinna zawierać takie elementy jak: psychoedukacja, obecność oraz dostępność psychologa w każdej szkole, szkolenia dla kadr pedagogicznych, tworzenie zespołów interwentów kryzysowych, system rozpoznawania i reagowania na myśli samobójcze oraz skuteczną postwencję.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Samobójstwa czwartą przyczyną zgonów dorosłych Polaków. Giną głównie mężczyźni
Źródło: Puls Medycyny