Dr Sławomir Murawiec: W leczeniu depresji procentuje terapia dobrana "na miarę" [WIDEO]
Nawet 7 proc. Europejczyków rocznie boryka się z depresją. W ciągu całego życia ten problem może dotyczyć nawet 20 proc. populacji. „W terapii zaburzeń depresyjnych ważna jest indywidualizacja leczenia” - podkreśla dr Sławomir Murawiec, specjalista psychiatra, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Pacjent z depresją cierpi z powodu obniżonego nastroju, utraty zainteresowań i zdolności cieszenia się. Boryka się ze spadkiem energii, który prowadzi do zmniejszonej aktywności. Często występują: osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy, „czarnowidztwo”, mogą pojawić się myśli i czyny samobójcze. Do najbardziej typowych objawów depresji zaliczają się także zaburzenia snu, zaburzenia apetytu. Do ustalenia rozpoznania epizodu depresyjnego niezbędne jest utrzymywanie się zaburzeń przez co najmniej 2 tygodnie.
„Depresja to choroba, która dotyka osoby z różnych grup społecznych, będących na różnych etapach życia. Przed włączeniem leczenia bardzo ważne jest dobranie leku niejako „na miarę”. Biorąc pod uwagę potrzeby pacjenta, role społeczne i zawodowe, jakie pełni, oraz cele, jakie sobie stawia w życiu, możemy spersonalizować leczenie. Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że możemy – jako lekarze – wybierać z ok. 20 leków” - podkreśla dr Sławomir Murawiec.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Rozmawiała Ewa Kurzyńska