Dr Jakub Gierczyński o różnicach w leczeniu cukrzycy typu 1. oraz 2. [WIDEO]
Możemy być dumni z opieki nad pacjentami z cukrzycą 1. typu. Chorzy na cukrzycę typu 2. mają wprawdzie dostęp do leków zalecanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, ale nadal są wśród nich grupy pacjentów, u których wystąpiły już epizody sercowo-naczyniowe, a którzy nie mogą być leczeni lekami o działaniu kardioprotekcyjnym – powiedział „Pulsowi Medycyny” dr Jakub Gierczyński podczas debaty „Najważniejsze cele w terapii cukrzycy typu 2.”.
24 czerwca w redakcji „Pulsu Medycyny” odbyła się debata poświęcona sytuacji pacjentów z cukrzycą typu 2. oraz dostępności skutecznego i mało obciążającego leczenia. Do dyskusji zaproszono specjalistów z obszaru diabetologii, medycyny rodzinnej oraz zarządzania placówkami medycznymi. Eksperci podkreślali, że najważniejsze w terapii cukrzycy typu 2. Jest leczenie powikłań, zwłaszcza tych ze strony układu sercowo-naczyniowego. Pacjenci, u których się one pojawiają to stosunkowo wąska grupa, ale nadal pozbawiona dostępu do nowoczesnych leków.
„Dla europejskich chorych to nie są nowe leki, ale w Polsce ciągle nie są one refundowane. Polskim pacjentom brakuje inkretyn o udowodnionej redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego nawet o 30-35 proc.”- powiedział ekspert.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Emilia Grzela