Dr hab. Radosław Sierpiński: Agencja Badań Medycznych obroniła swoją pozycję w systemie ochrony zdrowia
Rok 2021 był trudny dla całego systemu ochrony zdrowia, pandemia COVID-19 stanowiła również niemałe wyzwanie dla Agencji Badań Medycznych.

Dr hab. n. med. Radosław Sierpiński zajął 5. miejsce na Liście Stu 2021 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia.
– Niewątpliwie COVID-19 był jednym z tematów przewodnich w działalności ABM. W ubiegłym roku nasze działania koncentrowały się przede wszystkim na wspieraniu obszaru niekomercyjnych badań klinicznych oraz tworzeniu Polskiej Sieci Badań Klinicznych, w ramach której powstają Centra Wsparcia Badań Klinicznych. Bardzo mnie cieszy, że pomimo trudnej sytuacji dla całego systemu opieki zdrowotnej, udało się nam z sukcesem kontynuować pod-stawową działalność. Rok 2021 był z powodu pandemii o tyle wyjątkowy, że bardzo wiele zadań powierzonych ABM musieliśmy realizować pod presją czasu. Mam tu na myśli projekty ściśle związane z COVID-19, jak głośne badania nad skutecznością i bezpieczeństwem amantadyny u pacjentów covidowych lub badania zmienności wirusa SARS-CoV-2 – mówi prezes ABM Radosław Sierpiński.
Jak dodaje, działania ABM w tym właśnie obszarze często okazywały się bardzo pomocne dla decydentów, na których barkach spoczywa-ło bieżące zarządzanie pandemią.
Wsparcie rozwoju technologii mRNA
Które spośród zleconych ABM zadań było największym wyzwaniem? Jednym z nich było z pewnością zrealizowanie, na polecenie premiera Morawieckiego, konkursu na wdrożenie produkcji szczepionek bazujących na technologii mRNA w Polsce. ABM miał wówczas do dyspozycji kwotę 300 mln zł, przeznaczoną na wsparcie wiodących podmiotów farmaceutycznych.
– Technologia mRNA to przyszłość. W ciągu następnych pięciu lat będzie szeroko wykorzystywana do produkcji leków onkologicznych czy hematoonkologicznych oraz preparatów służących do szczepień. W ramach wspierania rozwoju technologii mRNA powstaną serie pilotażowe opartych na niej leków i szczepionek. Prace te stopniowo już się zaczynają. Warto to odnotować, ponieważ technologia mRNA stanowi obecnie jeden z najnowocześniejszych trendów w biotechnologii. Polska dołącza tym samym do grona państw, w których opracowywane są najbardziej innowacyjne terapie – zaznacza prezes Sierpiński.
Zwraca uwagę, że 2021 r. był rekordowy pod względem liczby zrealizowanych komercyjnych badań klinicznych – było ich aż 680.
Ustawa ułatwi dalsze działanie
W najbliższym czasie jedną z ważniejszych kwestii będzie przyjęcie ustawy o badaniach klinicznych.
– Prace legislacyjne są już finalizowane. Mam nadzieję, że nowa regulacja zacznie obowiązywać najpóźniej w połowie tego roku – mówi prezes ABM.
Liczy również, że „zmiany legislacyjne pozwolą na stworzenie przy ABM Naczelnej Komisji Bioetycznej, co zdecydowanie uporządkowałoby obszar badań klinicznych. W planach mamy też utworzenie funduszu kompensacyjnego dla pacjentów, którzy w związku z uczestnictwem w badaniach klinicznych zdecydują się na dochodzenie swoich roszczeń” – dodaje Radosław Sierpiński.
Jak prezes ABM będzie wspominał 2021 r.?
– Na pewno 2021 r. utkwi mi w pamięci jako kolejny rok zmagań z pandemią. Z miłych akcentów zapamiętam powołanie na prezesa Agencji w połowie roku. Był to dla mnie bardzo istotny punkt w życiu zawodowym, wiążący się również z kolejnymi wyzwaniami. Moja zawodowa aktywność jest wprawdzie bardzo intensywna, ale daje mi ogromną satysfakcję, która pomaga walczyć ze zmęczeniem – mówi prezes Sierpiński.
Z korzyścią dla pacjentów
W 2022 roku Agencja Badań Medycznych będzie obchodziła swoje trzecie urodziny.
– Bardzo mnie cieszy, że ABM udało się udowodnić swoją działalnością, jak potrzebną jest instytucją w systemie ochrony zdrowia. Dziś wszyscy, którzy trzy lata temu sprzeciwiali się lub kry-tykowali powołanie agencji, rozumieją, jak wiele dla dobra pacjentów i systemu robi ta instytucja – zauważa Radosław Sierpiński.
Dzięki ABM do Polski trafiają nowoczesne technologie lekowe.
Dr hab. n. med. Radosław Sierpiński jest specjalistą kardiologiem, od czerwca 2021 r. prezesem Agencji Badań Medycznych (od 2019 r. pełnił obowiązki prezesa).
Źródło: Puls Medycyny