Dr hab. n. med. Piotr Donizy: Histopatologia daje lekarzom i naukowcom ogromne możliwości rozwoju [WIDEO]
Dr hab. n. med. Piotr Donizy, specjalista patomorfolog na co dzień pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, jeden z laureatów konkursu Supertalenty w Medycynie, opowiedział w rozmowie z "Pulsem Medycyny" o swoich zainteresowaniach badawczych - m.in. o naukowej fascynacji histopatologią.
"Onkologia, nefrologia i transplantologia pozornie nie mają wspólnego mianownika. Dyscypliną, która spaja te trzy dziedziny medycyny jest histopatologia, czyli metoda diagnostyki chorób nowotworowych i nienowotworowych z wykorzystaniem mikroskopu oraz innych wyrafinowanych narzędzi diagnostycznych m.in. najnowszych osiągnięć biologii molekularnej" - opowiedział w wywiadzie dla "Pulsu Medycyny" dr hab. n. med. Piotr Donizy.

Odbył liczne zagraniczne staże i szkolenia naukowo-diagnostyczne, m.in. w Harvard Medical School (Boston, USA), Columbia University (Nowy Jork, USA), University Hospital of Basel (Bazylea, Szwajcaria), University of Bari (Bari, Włochy), Targos Molecular Pathology GmbH (Kassel, Niemcy).
Jego dotychczasowa aktywność naukowo-badawcza skupia się wokół onkologii i nefrologii z transplantologią.
Działalność naukowa z dziedziny onkologii obejmuje szerokie zagadnienia histopatologii onkologicznej. We współpracy z Uniwersytetem Harvarda i Massachusetts General Hospital prowadzi badania nad mechanizmami progresji raka Merkla oraz poszukuje nowych markerów prognostycznych u pacjentów z bardzo rzadkimi odmianami czerniaków.
Z kolei działalność w obrębie nefrologii i transplantologii koncentruje się na próbie wyjaśnienia nowych mechanizmów immunologicznych, które uczestniczą w ostrym i przewlekłym odrzucaniu nerek przeszczepionych, a także mogą odgrywać istotną rolę w patomechanizmach wybranych chorób nerek własnych.
Jest jednym z inicjatorów i twórców Pracowni Nefropatologii, która funkcjonuje od lutego 2019 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Dotychczasowy całkowity dorobek naukowy obejmuje 50 publikacji pełnotekstowych (wszystkie w czasopismach z Impact Factor, w 34 jest pierwszym, drugim lub ostatnim autorem) oraz 71 doniesień na konferencjach zagranicznych i krajowych. Łączny Impact Factor to: 99.553. Ilość cytowań (bez autocytowań) wg bazy Web of Science wynosi 381 (stan na 12.04.2020), a aktualny indeks Hirscha wynosi 13.
Wykonał wiele recenzji artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach naukowych, m.in. "Journal of Investigative Dermatology", "Cells", "Expert Opinion on Therapeutic Targets".
Obecnie realizuje międzynarodowe i krajowe wieloośrodkowe projekty naukowe, m.in. "Nowe immunohistochemiczne i molekularne markery prognostyczne u pacjentów z czerniakiem błon śluzowych", "Nowe morfologiczne, immunohistochemiczne i molekularne markery prognostyczne u pacjentów z rakiem Merkla" czy "Znaczenie kliniczne ekspresji IDO1 u pacjentów po przeszczepie nerki."
Jest kierownikiem 3 grantów naukowych realizowanych aktualnie w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, które są finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Aktywnie wspiera i kształtuje świadomość naukową swoich podopiecznych skupionych w Studenckim Kole Naukowym Histopatologii, którego jest opiekunem.
Jest wiceprzewodniczącym Dolnośląskiego Towarzystwa Patologów w kadencji 2019-2022.
Jest także aktywnym członkiem innych krajowych, a także międzynarodowych towarzystw naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Patologów (PTP), Europejskie Towarzystwo Patologów (ESP, European Society of Pathology), Towarzystwo Badań nad Czerniakiem (SMR, The Society for Melanoma Research) i Towarzystwo Nefropatologów (RPS, Renal Pathology Society). Jest także członkiem Komisji Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Akademii Młodych Uczonych i Artystów.
Laureat 4. miejsca w konkursie Supertalenty w Medycynie 2020.
Źródło: Puls Medycyny