Dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, specjalista neurolog
Dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa to kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz prezes elekt Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa jest członkiem krajowych i międzynarodowych zespołów eksperckich z zakresu leczenia stwardnienia rozsianego. To także inicjatorka współpracy naukowo-badawczej z wieloma jednostkami naukowymi w kraju i zagranicą. Autorka publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych z zakresu stwardnienia rozsianego, neuroimmunologii, chorób naczyniowych mózgu oraz stresu oksydacyjnego. Autor 2 rozdziałów książek z zakresu stwardnienia rozsianego i 3 skryptów, w tym anglojęzycznych dla studentów z neurologii. Wykładowca na konferencjach krajowych i zagranicznych z zakresu stwardnienia rozsianego i innych chorób układu nerwowego. Licencjonowany elektrofizjolog z zakresu elektromiografii i potencjałów wywołanych Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej.
Pełnione funkcje:
Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej, Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Recenzent naukowy w wiodących czasopismach naukowych z zakresu neurologii i stwardnienia rozsianego m.in. Multiple Sclerosis Journal.
Członek naukowego komitetu redakcyjnego Editorial Board oficjalnego czasopisma Polskiego Towarzystwa Neurologicznego Neurologia i Neurochirurgia Polska (Polish Journal of Neurology and Neurosurgery).
Ekspert w spotkaniach i konsultacjach z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie modyfikacji i tworzeniu zapisów programu lekowego leczenia stwardnienia rozsianego B.29 i B46. Przygotowywała ekspertyzy dla Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie refundacji nowych leków immunomodulujących w ramach programów lekowych SM.
Członek Grupy Roboczej Ekspertów w przygotowywaniu „Polskich Rekomendacji Diagnostyki i Leczenia SM”.
Uczestniczyła w 21 badaniach klinicznych farmaceutycznych II, III i IV fazy z nowymi lekami immunomodulującymi w stwardnieniu rozsianym zakończonych rejestracją.
Członek Grupy Ekspertów Stwardnienia Rozsianego Europy Środkowo-Wschodniej z udziałem w spotkaniach Central Europe MS Experts Advisory Boards (CETAB) w latach: 2017-2020
Kierownik ze strony polskiej projektu grantu międzynarodowego realizowanego w ramach wygranego konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt.: "The common model of comprehensive coordinated care of patients with multiple sclerosis (MS) in the East-Central European countries and a comparative assessment of the availability, efficacy and costs of immunomodulatory MS treatment". Scientific & Technological Cooperation with Poland 2018-2020.
Kierownik i wykonawca projektów badawczych w latach 2011-2019 dotyczących wybranych czynników zapalnych, oksydacyjnych, immunologicznych i adipocytokin w etiopatogenezie stwardnienia rozsianego i innych chorób autoimmunologicznych.
Nadzór nad opracowaniem i przygotowaniem aplikacji mobilnej „Time is Brain" - jako nowego narzędzia w profilaktyce wtórnej udarów mózgu. Projekt uzyskał drugie miejsce w konkursie Naukowej Fundacji Polpharmy pt. Wykorzystanie technik mobilnych w prewencji, diagnostyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych (2019).
Uczestniczy w kształceniu młodej kadry jako nauczyciel akademicki, kierownik specjalizacji lekarzy z neurologii, opiekun naukowy w przewodach doktorskich.
Organizator kursów szkoleniowych dla Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego dla lekarzy specjalizujących się w neurologii z zakresu neuroinfekcji, chorób zapalno-demielinizacyjnych OUN, elektroencefalografii, elektromiografii, potencjałów wywołanych, ultrasonografii dopplerowskiej.
Pomysłodawca i organizator Studenckich Turniejów Wiedzy Neurologicznej Neuro-Quiz, będących nowatorską formy sprawdzenia wszechstronnej wiedzy z zakresu neurologii.
Pomysłodawca i organizator Sesji Młodych Neurologów podczas Śląskiej konferencji naukowo-szkoleniowej „V Zabrzańskie Dni Neurologii”
Współpracuje z organizacjami pacjentów, bierze udział w popularyzacji wiedzy na temat chorób neurologicznych w mediach.
Aktywny udział w imprezach popularyzujących naukę: m.in.:
- Udział w ogólnopolskich kampaniach społecznych dotyczących problematyki SM m.in. w kampanii „Nie sam na SM”, „Walcz o siebie” w roli eksperta medycznego.
- Członek Komisji Medycznej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego – ogólnopolskiego towarzystwa pacjentów z SM; współpraca z towarzystwami pacjentów z SM
- Udział w konferencjach i spotkaniach naukowych towarzystw pacjentów jako wykładowca, działania na rzecz poprawy dostępności pacjentów do diagnostyki i leczenia SM. Działania medialne poprawiające wiedzę w zakresie SM w Polsce.
- Od 2017 r. prelegent ekspert medyczny w sesji Stwardnienie Rozsiane Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC). W trakcie spotkań prezentując stanowisko polskich ekspertów zajmujących się diagnostyką i leczeniem stwardnienia rozsianego w kraju zwracając uwagę na aktualne problemy i wyzwania.
- Prelegent w debatach Rynku Zdrowia dotyczących aktualnych problemów dotyczących stwardnienia rozsianego w kraju.
Wystąpienia i wywiady propagujące wiedzę na temat stwardnienia rozsianego oraz najnowszych możliwości leczenia w radiu, telewizji oraz gazetach o zasięgu lokalnym oraz ogólnopolskim.
Organizator cyklicznych ogólnopolskich konferencji naukowo-szkoleniowych „Zabrzańskie Dni Neurologii”.
Wyróżniona 9 nagrodami I, II i III stopnia Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w zakresie działalności naukowej za prace dotyczące stwardnienia rozsianego oraz w zakresie działalności dydaktycznej i organizacyjnej.
Dotychczasowe wieloletnie zaangażowanie, w tym w roku 2019 dr hab. n. med. Moniki Adamczyk-Sowy w działalność naukowo-badawczą oraz popularyzującą naukę, a także spotkania z ekspertami ochrony zdrowia i przedstawicielami środowisk decydenckich przyczyniły się do stałej poprawy dostępności do leczenia immunomodulującego dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym w Polsce.
Źródło: Puls Medycyny