Dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska: Jak stomatologia może pomóc pacjentom onkologicznym [WIDEO]
Dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska to specjalista z dziedziny stomatologii zachowawczej z endodoncją, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Medycznej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Laureatka 10. miejsca w konkursie Supertalenty w Medycynie 2020.
Odbywa szkolenie specjalizacyjne z dziedziny protetyki stomatologicznej w Katedrze Protetyki Stomatologicznej UJCM w Krakowie.

Wykształcenie lekarskie zdobywała na polskich i zagranicznych uczelniach, takich jak Clark University (Worcester, USA), University of Edinburgh College of Medicine and Veterinary Medicine.
W swojej praktyce lekarskiej skupia się na opiece nad pacjentami onkologicznymi cierpiącymi na problemy stomatologiczne (przede wszystkim w zakresie leczenia powikłań stomatologicznych po chemio- i radioterapii) oraz na wykonywaniu zaawansowanych zabiegów z zakresu endodoncji i biomimetycznego odtwarzania zębów. Jest referencyjnym specjalistą ds. powtórnego leczenia kanałowego.
W ramach swojej pracy dydaktycznej w strukturach Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie kształci studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego (w języku polskim i angielskim) oraz prowadzi kursy specjalizacyjne dla lekarzy w trakcie szkolenia z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją.
Jest również międzynarodowym wykładowcą VOCO – w ramach tej współpracy szkoli z zakresu stomatologii zachowawczej lekarzy dentystów z całego świata, zarówno w formie wykładów osobistych, jak i webinarów.
Prowadzi również badania na styku stomatologii klinicznej i psychologii, w których skupia się na jakości życia pacjentów onkologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem chorych z nowotworami głowy i szyi oraz powikłaniami stomatologicznymi po leczeniu onkologicznym.
Jako członek EORTC QLG, razem ze specjalistami z zagranicznych ośrodków badawczych, bierze udział w trzech międzynarodowych projektach EORTC, mających na celu wprowadzenie do użytku nowy kwestionariusz oceny jakości życia pacjentów onkologicznych.
Autorka i współautorka 67 publikacji naukowych w tym 50 prac oryginalnych, 9 poglądowych, 4 opisów przypadku i 4 rozdziałów książkowych.
Jest również aktywnym recenzentem prac naukowych, pełniąc tę rolę m. in. w "British Journal of Cancer", "PLOS ONE", "Anatomical Record", "Clinical Anatomy", "Translational Research in Anatomy", "Advances in Clinical and Experimental Medicine", "Journal of Pediatric Endocrinology and Metabolism" (łącznie ponad 70 recenzji).
Laureatka 10. miejsca w konkursie Supertalenty w Medycynie 2020.
Źródło: Puls Medycyny