Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas: do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest współpraca

Oprac. Małgorzata Konaszczuk
opublikowano: 23-03-2022, 19:34

Pandemia w znacznym stopniu dotknęła podstawową opiekę zdrowotną, ponieważ w dużej mierze ciężar opieki nad pacjentami z COVID-19, którzy nie wymagali leczenia szpitalnego (a to zdecydowana większość), spadł na lekarzy POZ, lekarzy rodzinnych - stwierdza dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej (PTMR).

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UM we Wrocławiu
Fot. Archiwum

Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UM we Wrocławiu zajęła 8. miejsce na Liście Stu 2021 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.

Przez cały 2021 r. - jak ocenia dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas - to pandemia wyznaczała lekarzom rodzinnym kierunki działań. - Właściwie największym „sukcesem” tego roku było to, że przetrwaliśmy ten bardzo trudny czas. Pomimo tak dużego obciążenia pracą, daliśmy radę, zapewniając opiekę pacjentom z różnymi problemami zdrowotnymi, zarówno z COVID-19, jak i z innymi schorzeniami: z chorobami przewlekłymi, ostrymi, a także realizując szczepienia ochronne i inne działania profilaktyczne. Lekarze POZ włączyli się też bardzo aktywnie w realizację szczepień przeciw COVID-19 - zauważa specjalistka.

Praca w warunkach pandemii

– Mam głębokie przekonanie, że zdecydowana większość kolegów pracowała bardzo intensywnie w tym czasie i nie możemy opierać opinii o POZ na negatywnych przykładach tych miejsc, gdzie opieka nie była czy nadal nie jest prawidłowa. Podstawowa opieka zdrowotna to bardzo duży obszar systemu, wielu pracujących specjalistów medycznych, a co za tym idzie – zawsze można znaleźć miejsca działające źle. Należy te nieprawidłowości eliminować, a jednocześnie docenić, jak lekarzom rodzinnym udało się podołać bardzo trudnym wyzwaniom - mówi konsultant krajowa w zakresie medycyny rodzinnej.

Wyzwaniem w 2021 było sprawowanie funkcji konsultanta krajowego w czasie pandemii. - Oprócz „zwykłej pracy” konsultanta, obejmującej m.in. nadzór nad szkoleniem specjalizacyjnym, opiniowanie różnych rozwiązań i aktów prawnych, uczestniczyłam w licznych działaniach związanych z walką z pandemią, m.in. w opracowaniu wytycznych Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych pod przewodnictwem prof. Roberta Flisiaka dotyczących diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 w zakresie przewidzianym dla podstawowej opieki zdrowotnej. Opracowywałam również stanowiska konsultanta krajowego dotyczące diagnostyki i leczenia COVID-19, prowadziłam webinary aktualizujące wiedzę dotyczącą pandemii i inne. Odpowiadałam na setki maili i wiadomości, z pytaniami dotyczącymi funkcjonowania POZ w czasie pandemii. Ważnym doświadczeniem była również działalność w Radzie Medycznej - wymienia.

Program specjalizacji gotowy, wydana książka

Dokonując przeglądu różnych działań podjętych w 2021 r., dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas ma poczucie, że „góra jest cały czas przede mną”. Może jednak cieszyć się z rzeczy, które już udało się zrealizować. Wśród nich jest na pewno „nowy program specjalizacji, który zaistnieje w roku 2023. Został zmieniony i unowocześniony. Zespół ekspertów, któremu przewodniczyłam, intensywnie pracował prawie cały rok i myślę, że udało się opracować bardzo dobry dokument” - ocenia konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Szczególną radość sprawia jej, że wraz z dr hab. Aldoną Katarzyną Jankowską oraz dr. hab. Jarosławem Barańskim udało się zredagować i wydać w minionym roku książkę „Komunikowanie się lekarza i pacjenta w medycynie rodzinnej”. - Tematyka ta jest niezwykle istotna w naszej specjalizacji – mówi konsultant.

– Cieszę się, że Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej zrealizowało w 2021 r. dwa ważne projekty edukacyjne dla lekarzy rodzinnych: kurs online poświęcony cukrzycy i kurs online dotyczący leczenia bólu. Kursy są umieszczone na stronie PTMR i lekarze mogą z nich cały czas nieodpłatnie korzystać. Przez cały rok przeprowadziliśmy w PTMR dziesiątki szkoleń – online i hybrydowych dla lekarzy POZ, zamieszczamy na stronie towarzystwa www.ptmr.info.pl mnóstwo aktualnych informacji istotnych dla lekarzy rodzinnych (ostatnio dotyczących uchodźców z Ukrainy) - podsumowuje.

Zmieniamy koncepcję funkcjonowania opieki podstawowej

– Ważnym momentem w 2021 r. było powołanie przez ministra Adama Niedzielskiego Zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej i zaproponowanie mi funkcji przewodniczącej. To było i nadal jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ zespół ma działać do 30 czerwca 2022 r. - zaznacza Agnieszka Mastalerz-Migas.

Zespół pracuje nad zmianą koncepcji funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, „przede wszystkim w aspekcie wdrożenia opieki koordynowanej, poszerzenia kompetencji lekarzy i pielęgniarek POZ, standaryzacji usług, poprawy realizacji profilaktyki i kompleksowej opieki nad pacjentami chorymi przewlekle” - wymienia ekspertka.

– W 2022 r. zespół bardzo intensywnie pracuje, ponieważ jesteśmy już na etapie ustalania szczegółów wdrożenia elementów opieki koordynowanej. Najbliższe tygodnie będą poświęcone doprecyzowaniu konkretnych rozwiązań, a także pracy nad standardami opieki w zakresie tych jednostek chorobowych, które w pierwszej kolejności będą objęte opieką koordynowaną - informuje dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Będzie nawigator pacjenta i projekt dotyczący PChN

Prezes PTMR została również powołana do prezydium rady ekspertów rzecznika praw pacjenta. - Razem z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta i grupą lekarzy rodzinnych opracowujemy przewodnik dla pacjenta po systemie ochrony zdrowia w naszym kraju. Przewodnik, roboczo nazwany nawigatorem pacjenta, będzie zawierał informacje o świadczeniach, które pacjent uzyskuje w systemie ochrony zdrowia, będzie miał także walor edukacyjny - podaje dr hab. Mastalerz-Migas.

W ramach działań Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej przewidziany jest natomiast duży projekt edukacyjno-badawczy poświęconym przewlekłej chorobie nerek. - W tym projekcie współpracujemy z Polskim Towarzystwem Nefrologicznym i będziemy chcieli dostarczyć lekarzom solidną dawkę wiedzy oraz przeprowadzić badanie przesiewowe - mówi prezes PTMR.

W jej ocenie, rok 2022 na pewno przyniesie również wiele bieżących spraw, z którymi lekarze rodzinni będą się zmagać, a których dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Aktualna sytuacja (wojna w Ukrainie i napływ uchodźców – przyp. red.) „tworzy zupełnie nowe wyzwania, których jeszcze kilka tygodni temu kompletnie się nie spodziewaliśmy” – dodaje.

Poczucie sprawczości motywuje do kolejnych działań

Jak Agnieszka Mastalerz-Migas daje sobie radę z licznymi obowiązkami, które na niej ciążą? - Moją pasją jest praca, angażuję się w projekty, w których uczestniczę i bardzo cieszy mnie sprawczość, czyli moment, gdy udaje się coś zrealizować. Gdy widać efekty aktywności, które wymagały dużego zaangażowania. To daje energię do kolejnych działań - wyjawia.

Jak przyznaje, otrzymane wyróżnienie jest dla niej miłym zaskoczeniem. - Traktuję je jako dostrzeżenie mojej aktywności jako konsultanta krajowego, pracy wielu aktywnych członków Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej – i przede wszystkim - wyróżnienie dla lekarzy rodzinnych i medycyny rodzinnej jako specjalizacji. Cieszę się, że w ostatnim czasie dużo się mówi o medycynie rodzinnej oraz że wielu młodych lekarzy dostrzega pozytywne strony tej specjalizacji i ją wybiera - podkreśla.

– W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim koleżankom i kolegom, którzy ciężko pracują w POZ każdego dnia, aby opiekować się pacjentami, niezależnie od zgłaszanego problemu, a przede wszystkim tym, którzy znajdują obok tej pracy czas na działania na rzecz środowiska lekarzy rodzinnych. Sukces to efekt współpracy wielu osób. Chciałabym podziękować moim wszystkim współpracownikom – z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, przychodni AD-MED, Młodym Lekarzom Rodzinnym, a także wszystkim tym, którzy zawsze są gotowi do zapewnienia wsparcia w obszarze aktywności konsultanta krajowego, działań systemowych, edukacyjnych i organizacyjnych - mówi Agnieszka Mastalerz-Migas.

Pasja czytania i podróży spotyka się w audiobookach

Czy są chwile oddechu na osobiste upodobania? - Jestem mamą dwójki dzieci. Syn w tym roku zdaje maturę, więc to już dorosły człowiek, córka ma 12 lat. Są bardzo samodzielnymi dziećmi pracującej matki, ale mimo zabiegania staram się im poświęcać dużo uwagi, są dla mnie najważniejsze. Wolny czas, którego w ostatnim okresie prawie nie ma, przeznaczam po prostu na… odpoczynek – pasywny lub aktywny i spędzanie czasu z rodziną. Uwielbiam czytać, a w ostatnich latach - słuchać. Pochłaniam audiobooki, których oferta jest bardzo bogata. Bardzo lubię biografie i dokumenty, ale także kryminały, przy których „wietrzę głowę”. Ponieważ często podróżuję samochodem – czasu na audiobooki mam całkiem dużo - przyznaje Agnieszka Mastalerz-Migas.

– Trudno mi ukryć, że moją pasją jest praca, która jest bardzo różnorodna – od pracy z pacjentami, poprzez edukację studentów i lekarzy, zarządzanie, po działania organizacyjne i doradcze w systemie ochrony zdrowia. Jest to praca pełna wyzwań, zajmująca dużo czasu, ale jednocześnie niezwykle ciekawa i rozwijająca - dodaje.

O KIM MOWA

Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UM we Wrocławiu, jest specjalistą w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej. Przewodniczy zespołowi ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, powołanemu przez Ministra Zdrowia. Członek Prezydium Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz redaktor naczelna czasopisma „Lekarz POZ”. Do stycznia 2022 członek Rady Medycznej ds. COVID-19 przy Premierze RP.

Źródło: Puls Medycyny

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.