Dr Gondek: polska psychiatria, dzięki systemowym reformom, dogania kraje Europy. Doniesienia z EPA 2022
Na początku czerwca odbył się 30. zjazd Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA). Jakie najważniejsze tematy z obszaru psychiatrii i funkcjonowania systemu opieki psychiatrycznej poruszono podczas EPA 2022? Dla “Pulsu Medycyny” komentuje dr n. med. Tomasz M. Gondek, specjalista psychiatrii, członek Early Career Psychiatrists Committee Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Pandemia COVID-19 oraz działania wojenne w Ukrainie nieco pokrzyżowały plany organizatorom EPA 2022. Ostatecznie kongres się odbył, choć z konieczności został przeniesiony do sfery online. Mimo to wydarzenie było wielki sukcesem, udało się w jego trakcie poruszyć wiele istotnych dla środowiska tematów. Podczas sesji plenarnych skupiono się na omówieniu kilku ważnych zagadnień, a jednym z nich były postępy reform systemów opieki psychiatrycznej w poszczególnych krajach Europy,
- W krajach Europy Zachodniej te reformy zostały już przeprowadzone dekadę temu, co pozwoliło nie tylko na ugruntowanie zmian, ale dalszy rozwój nowoczesnych modeli opieki. Eksperci z Europy stale poszukują więc nowych form dotarcia do pacjenta i zapewnienia mu opieki, szczególnie tej o charakterze środowiskowym i ambulatoryjnym. W podobnym kierunku zmierzają zmiany wprowadzane obecnie w Polsce, póki co w formie pilotażu. Program pilotażowy centrów zdrowia psychicznego trwa już na tyle długo, że widać jego wymierne efekty, które potwierdzają korzyści dla pacjentów. Kierunek zaproponowanych zmian jest od dawna oczekiwany przez środowisko psychiatrów – mówi dr Gondek.
POLECAMY TAKŻE: Co zamiast przymusu bezpośredniego w psychiatrii? Doniesienia z EPA 2022
Źródło: Puls Medycyny