Doniesienia z kongresu American College of Cardiology
Zjazd ACC jest uważany, obok kongresów European Society od Cardiology i American Heart Association, za najważniejsze spotkanie środowiska kardiologów na świecie. - To właśnie na tych trzech kongresach ogłaszane są wyniki najważniejszych, przełomowych badań na polu kardiologii - mówi prof. Krzysztof J. Filipiak, który specjalnie dla “Pulsu Medycyny” omówił najgorętsze doniesienia ze zjazdu ACC.
– W trakcie tegorocznej edycji kongresu ACC, który odbył się w kwietniu, ogłoszono co najmniej kilkanaście badań, które każdy internista, kardiolog powinien pamiętać – mówi prof. Krzysztof J. Filipiak, prezes Polskiego Towarzystwa Postępów w Medycynie.
W wywiadzie wideo prof. Filipiak omówił następujące badania:
- VALOR-HCM – to prospektywne badanie kliniczne, w którym oceniano skuteczność leku o nazwie mavacamtem u pacjentów z kardiomiopatią przerostową.
- GIPS-IV – to badanie, w którym wykazano, że tiosiarczan sodu, chociaż bezpieczny do podawania u pacjentów z zawałem STEMI, nie przynosi korzyści w zakresie zmniejszenia rozmiaru zawału.
- PACIFIC-AF – w badaniu oceniano nowy, doustny leczenie przeciwkrzepliwy o nazwie asundeksian (doustny antagonista czynnika XI a). Okazuje się, że jest on tak samo skuteczny jak ksabany, natomiast prawdopodobnie nie daje zwiększonego ryzyka krwotocznego.
- APOLLO – badanie z obszaru lipidologii, dotyczące leku obniżającego stężenie lipoproteiny (a). W badaniu wykazano, że jeden zastrzyk badanej substancji (siran) obniżał Lp(a) aż o 98 proc.
- SODIUM-HF – próba, w której oceniano, czy ograniczenie spożycia soli kuchennej ma wpływ na przebieg niewydolności serca.
- CANTOS – badanie z canakinumabem, obniżającym IL-6. Badacze sprawdzali, czy ograniczenie odczynu zapalnego przekłada się na mniejsze ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych i onkologicznych.
- FIDELITY – w badaniu oceniano cząsteczkę z nowej, III generacji antagonistów aldosteronu.
- TRANSLATE-TIMI 70 - w którym testuje się skuteczność wupanorsenu w obniżaniu triglicerydów i non-HDL-C.
Omówienie wyników badań w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny