Domowe pestycydy a nowotwory u dzieci
Stosowane wewnątrz pomieszczeń środki przeciw owadom zwiększają ryzyko niektórych dziecięcych nowotworów. Niewielki rakotwórczy wpływ mają też stosowane na zewnątrz herbicydy.
Takie wnioski wyciągnęli autorzy opublikowanej online pracy, która ma ukazać się w październikowym wydaniu pisma "Pediatrics"
Uczeni przeprowadzili metaanalizę 16 badań sprawdzających istnienie związku między stosowanymi w domach pestycydami a ryzykiem dziecięcych nowotworów. Mimo, że liczba uwzględnionych prac nie była duża, wyniki sugerują istnienie zagrożenia.
Insektycydy stosowane na zewnątrz okazały się bezpieczne, ale te, używane w domu zwiększały ryzyko rozwoju białaczki i chłoniaka. Badania nie pokazały natomiast zwiększonego ryzyko powstania guzów mózgu. W niewielkim stopniu zagrożenie różnymi dziecięcymi nowotworami podnoszą też używane na zewnątrz herbicydy.
Według badaczy prawdopodobnie najgroźniejsze są środki w rozpylaczach. W domowych warunkach mogą jeszcze przez długi czas unosić się w powietrzu, tymczasem rozwijająca się jeszcze wątroba dziecka nie jest w stanie zneutralizować szkodliwych substancji.
Autorzy publikacji zalecają więc szczególną uwagę odnośnie stosowania domowych pestycydów.
American Academy of Pediatrics, Medical News Today
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT