Dodatki dla ratowników coraz bliżej. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli na wprowadzenie dodatków dla ratowników medycznych. Daje też możliwość szczepienia przeciw grypie farmaceutom, fizjoterapeutom i diagnostom laboratoryjnym.

Zasadniczym celem ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw jest dostosowanie do stanu prawnego powstałego w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej.
Dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zachowane zostaną uprawnienia do korzystania z rzeczowych świadczeń zdrowotnych w sytuacjach transgranicznych na zasadach analogicznych do obowiązujących w ramach unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Lista zmian: dodatek dla ratowników, szczepienia
Na jej podstawie członkom zespołów ratownictwa medycznego zatrudnionym będzie przysługiwał dodatek w wysokości 30% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek dotyczy też ratowników z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przepisy dotyczące dodatku dla ratowników medycznych wejdą w życie po dniu ogłoszenia ustawy, ale z mocą od dnia 1 października 2021 r.
Ponadto w przypadku zalecanych szczepień ochronnych, ustawa dodaje regulację, zgodnie z którą wykonanie zalecanego szczepienia ochronnego będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania tego szczepienia. Przeprowadza je lekarz, a w przypadku badania kwalifikacyjnego osoby dorosłej przed szczepieniem przeciw grypie może przeprowadzić również felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. W przypadku szczepienia przeciw grypie osoby dorosłej ustawa umożliwi jego wykonanie przez lekarza dentystę, farmaceutę, fizjoterapeutę oraz diagnostę laboratoryjnego.
Inne zasady rozliczenia z NFZ
Wprowadzone zostały też szczególne zasady rozliczania z Narodowym Funduszem Zdrowia, zobowiązań powstałych w określonych w ustawie terminach w roku 2020 i 2021, wynikających z kwot wypłaconych w związku z realizacją umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju:
- leczenie uzdrowiskowe,
- opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w zakresach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w warunkach stacjonarnych,
- rehabilitacja lecznicza w zakresach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w warunkach stacjonarnych,
- świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej w zakresach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej w warunkach stacjonarnych,
- opieka paliatywna i hospicyjna w zakresach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej w warunkach stacjonarnych,
- świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie związane z zapewnieniem całodobowej możliwości wykonania świadczenia.
Ustawa wejdzie w życie co do zasady po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie będzie dodatku za pracę na SOR-ach. Posłowie odrzucili poprawkę Senatu
Źródło: Puls Medycyny