Dobre słowo od lekarza droższe pieniędzy
Zdaniem większości pacjentów o jakości leczenia bardziej decyduje właściwa komunikacja, a nie to, czy państwo przeznacza dodatkowe dotacje na służbę zdrowia – wynika z ankiety internetowej na stronie twojnajlepszyszpital.
Internetowa dyskusja toczyła się wokół pytania: „Czy szpital bez dodatkowych pieniędzy może leczyć pacjentów?”. Zdecydowana większość, bo aż 62 proc. osób, które wzięły w niej udział, stwierdziła, że szpitale są w stanie lepiej pełnić swoją rolę bez dodatkowego wsparcia finansowego, podkreślając jednocześnie wagę odpowiedniej "komunikacji z pacjentem". Osoby z tej grupy uważały na ogół, że „pieniędzy nigdy nie było wystarczająco i nie będzie – ale, mimo to, personel lekarski wiele może”. Wskazywali, że najważniejsze jest „myślenie”, a „leczenie chorych nie tylko zależy od pieniędzy, ale także od profesjonalnego i przyjaznego personelu”.

Fot. iStock
Pozostali (38 proc.) mieli przeciwne zdanie i podkreślali, że pieniądze potrzebne są na sprzęt, wynagrodzenie dla personelu i na leki, dlatego służba zdrowia powinna być szczególnie dotowanym sektorem. „W szpitalu koszty zawsze przewyższają zyski, tak było, jest i będzie” – odpowiadali w ankiecie. W związku z tym byli też bardziej skłonni podpisać się pod stwierdzeniem, że państwo powinno przeznaczać większą część PKB na leczenie i wykwalifikowanych specjalistów.
Pomijając fakt rzeczywistych potrzeb finansowych służby zdrowia, wydaje się, że z badania płynie pewien wniosek. Pacjenci coraz częściej oczekują od lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia profesjonalnego podejścia, ponieważ wychodzą z założenia, że komunikacja z pacjentem jest składową leczenia. Oznacza to, że oprócz kwalifikacji medycznych, wymagają od nich podstawowych umiejętności psychologicznych, np. okazania troski. – Oczywiście, że bez środków finansowych nie można leczyć pacjentów. Jednak często za brakiem środków usprawiedliwia się brak zrozumienia, życzliwości czy czasu dla pacjentów – mówi Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital, spółce na zlecenie której przeprowadzono internetową dyskusję.
Dyskusja na stronie www.twojnajlepszyszpital.pl towarzyszy projektowi „Najlepszy szpital”, który Grupa Nowy Szpital zainicjowała w prowadzonych przez siebie szpitalach. Jego celem jest zbliżanie się do oczekiwań pacjentów. Sonda została przeprowadzona w lipcu br. Wzięło w niej udział 67 internautów.
© ℗Źródło: Puls Medycyny
Podpis: AR